Lidé nadávají na stav vozovek a stavební firmy jsou často blokovány podobnými případy. Firmu, opravující asfaltový chodník okolo přehrady, stály opravy 20 000 korun. S takovými případy se potkávají nejen stavební firmy často.
Podle mluvčí jablonecké policie Ludmily Knopové se speciální nářadí a zařízení spíše kradou, než aby padla do rukou vandalů. „Například byl odcizen i traktor na tahání dřeva vysoké hodnoty, který jsme, bohužel, nenalezli,“ říká Ludmila Knopová.
Stavební firmy jsou mnohdy nucené i zanechávat techniku na místě stavby. „Snažíme se s technikou vracet na základny, popřípadě ji uložíme do hlídaného prostoru, například továrny,“ uvedl Martin Vojtěch, vedoucí provozní jednotky firmy Strabag v Jablonci.
Před dvanácti lety zažil vykradené stavební buňky, vandalství a spíše drobnější krádeže. „Hodnota ukradené techniky se nedá počítat ani na stovky tisíc,“ konstatoval Vojtěch s tím, že se setkal spíše s vandalstvím než s krádeží. V rámci celé firmy však narazil i na velké krádeže.
Jestliže je firma okolnostmi donucena nechat těžkou techniku přímo v terénu, nastupují další varianty zabezpečení. Velké stavební firmy najímají bezpečnostní agentury a montují do strojů satelitní vyhledávání. „To už je pro nás skoro nutnost,“ dodal Vojtěch.
Stavební firmy jsou terčem vandalů a zlodějů podle policistů takřka permanentně. Bezpečnostní opatření se jim vyplatí.
Krajská správa silnic se i přes bezpečnost místní sítě středisek a stanovišť s krádežemi také zabývá. „Setkáváme se s krádežemi, i když asi méně než soukromé firmy,“ konstatuje Jiří Daníček, provozní náměstek liberecké Krajské správy silnic.
V Turnově odčerpali zloději naftu ze strojů, v Jablonném nastříkali montážní pěnu do alarmu a projeli traktorem přes plot. „Techniku se vždy snažíme uklidit do objektů našich středisek,“ dodal Daníček. Krajská správa silnic má přesně vyměřený rajón s hustou sítí středisek.