Festival muzejních nocí, který v naší republice probíhá už několik let, si u lidí získává stále větší oblibu. Také letos se spojili organizátoři z Liberce a Jablonce a provázali svůj program. Ten letos nabídne i novinku v podobě návštěvy Automobilového muzea ve Vratislavicích.

Velmi rád tuto akci navštěvuje i jablonecký primátor Petr Beitl. Kladně hodnotí její kulturní přínos. „Neustále pracujeme na oživení centra města a myslím si, že akce typu Muzejní noci jsou jednou z vhodných cest, jak to provést," řekl. Zároveň dodal, že město má po kulturní stránce rozhodně co nabídnout a je pouze na lidech, zda této široké nabídky využijí a v pátek zavítají do Muzea skla a bižuterie nebo domu Jany a Josefa V. Scheybalových.

SLAVNÝ JABLONEC

Obě jablonecké instituce, které zmiňoval primátor, chystají program. Bude inspirován dvěma jubilei. V domě Scheybalových se námětem vrátí do doby největší slávy Jablonce, tedy konce 19. století až poloviny 20. století. „Prostřednictvím oživlých obrazů v podání studentů jabloneckých gymnázií se návštěvníci přenesou do starých časů, kdy se odehrával čilý kulturní a veřejný život. Pro nejmenší diváky je připravena pohádka a pro dospělé půlnoční překvapení," přiblížila Lea Machurová z Jabloneckého kulturního a informačního centra.

K dokreslení celkové dobové atmosféry přispěje výstava historických fotografií Jablonce nad Nisou v Městské galerii My. O muzejní noci v Domě národopisců Scheybalových nebude chybět ani živá hudba. Zároveň bude při této příležitosti opět připomenuto letošní výročí 150 let povýšení Jablonce na město.

V pátek bude připravena i poznávací trasa s kvízem, mířící do Muzea skla a bižuterie, jenž se k této akci připojilo. Zde se program ponese ve středověkém duchu a připomene 700 let od narození Karla IV. Celý doprovodný program proběhne tentokrát na letní scéně Eurocentra. „Hlavním lákadlem bude trojí vystoupení šermířské skupiny Grex-Sever Liberec, zbývající čas dlouhé noci vyplní středověká hudební skupina Duro Nux," uvedla Tereza Bornová z jabloneckého muzea.

Mezi Libercem a Jabloncem bude možné už tradičně využít historické autobusy, které v pátek budou vyjíždět vždy od jabloneckého muzea. Letošní novinkou je možnost výstupu u Automuzea ve Vratislavicích nad Nisou.