Jedna Montanie zmizí z povrchu zemského, aby uvolnila místo druhé, modernější a luxusnější. Kompletní přestavba horského hotelu u Souše vyjde na 140 milionů korun a uskutečnit by se měla v nejbližších letech. Původní projekt vznikl už před dvěma lety, jenže loni zcela změnil podobu a vzhledem k poloze hotelu v chráněné krajinné oblasti předchází stavbě řada složitých jednání.
„V současné době probíhá šetření Ministerstva životního prostředí o vlivu stavby na životní prostředí. Jen tohle je proces na dlouhé měsíce,“ řekl Deníku majitel Montanie Jindřich Řehák.
Reálně by se mohlo začít stavět v roce 2014, o rok později by se měl hotel otevřít turistům.
„Cílem výstavby nové Montanie je modernizace, ne navýšení kapacity. Ta v současné době činí sedmdesát šest lůžek a po rekonstrukci by měla zůstat zhruba stejná,“ konstatoval majitel hotelu.
Po zbourání současných budov vyroste úplně nový horský komplex, kde bude k dispozici konferenční místnost, restaurace, celoročně provozovaný vnitřní bazén, sauny, místnosti na masáže a mnoho dalšího.
S projektem nové Montanie sympatizuje i město Desná. „Vítáme každý krok vedoucí ke zlepšení turistického ruchu. Zařízení tohoto typu bude mít určitě pozitivní ohlas, nehledě na to, že uvítáme vznik bazénu, který u nás chybí,“ říká starosta Desné Marek Pieter.
Oproti původnímu záměru zmizely z projektu jen tenisové kurty, které ale majitel hotelu do budoucna nevylučuje.
Původní podobu nové Montanie představil majitel už v roce 2009. Autorem projektu byla studentka Technické univerzity v Liberci Tereza Musilová. Jenže z její verze sešlo. „Nakonec se ukázalo, že první studie byla z pohledu investičního záměru a vysokých nákladů na provoz nevyhovující. V Ateliéru A6 proto vznikla nová studie. V ní celý komplex zabírá menší plochu a je kompaktnější,“ řekl před časem Jindřich Řehák.
Areál hotelu dříve patřil Ministerstvu vnitra, které jej využívalo jako rekreační středisko. V létě roku 2008 ho prodalo v aukci. „Hotel jsem tehdy převzal v neobyvatelném stavu, ale už na začátku prosince téhož roku jsme jej otevřeli pro veřejnost,“ připomněl Jindřich Řehák.