Stezka začíná u hlavní budovy školy v Belgické ulici, kde je první informační tabule s mapou stezky. Čtyřkilometrová cesta návštěvníky dovede po Prosečském hřebeni přes vyhlídku na Proseči až k pomníku obětem druhé světové války v Rýnovicích. „Veřejně přístupná stezka nabízí deset informačních tabulí,“ zmínila ředitelka Střední průmyslové školy technické Dagmar Březinová.

Studenti začali na projektu Stopy druhé světové války pracovat již v září loňského roku. „Projekt vznikl v rámci programu Škola pro udržitelný život a finančně ho podpořila nadace Partnerství, a to šedesáti tisíci korunami,“ zmínila Kateřina Urbanová z oddělení PR a komunikace jablonecké radnice.

Materiály k vytvoření stezky studenti sbírali za pomoci bývalého učitele školy a především pamětníka Františka Radkoviče, který je zároveň členem Českého svazu bojovníků za svobodu. „Dále jsme se obraceli na dosud žijící pamětníky a trávili jsme hodiny v archívu nebo na internetu,“ doplnila ředitelka školy. Podle Františka Radkoviče jsou na některých tabulích zachycené i nově získané informace ohledně obětí druhé světové války.

V prostorách školy se dříve nacházel koncentrační tábor. To byl také jeden z hlavních důvodů, proč se studenti společně s učiteli pustili právě do projektu, který mapuje historii druhé světové války.

Provoz stezky zástupci školy slavnostně otevřeli při příležitosti konání pietního aktu u pomníku obětem druhé světové války, kterého se zúčastnil i konzul Ruské federace v Karlových Varech Alexandr Budajev. Ten přijel na základě pozvání Střední průmyslové školy technické a Města Jablonce.

V den otevření naučné stezky, dokumentující historické skutečnosti válečné doby a v době konání pietního aktu, přidal na atmosféře zapůjčený tank z Muzea obrněné techniky na Smržovce a dva vojáci.