Až jedenáct minut po půlnoci na 1. února 2023 vyjede poprvé z Rychnova do Jablonce autobus ČSAD Slaný (člen skupiny ICOM Transport), bude vonět novotou.

Na Jablonecku bude od února jezdit 23 velkých a čtyři malé, zcela nové, speciálně pro tuto zakázku vyrobené autobusy. Dopravu bude po dobu pěti let zajišťovat společnost ČSAD Slaný, která v roce 2021 vyhrála výběrové řízení. „Všechny nové vozy budou mít hybridní pohon. Všech 23 velkých autobusů bude zároveň osazeno automatickou převodovkou,“ přiblížila předsedkyně představenstva ICOM transport a jednatelka ČSAD Slaný Kateřina Kratochvílová.

Nový dopravce přivede na silnice Jablonecka ekologicky šetrná hybridní vozidla s kombinovaným pohonem nafta/elektřina, díky kterému se předpokládá 8% úspora paliva oproti klasickým naftovým motorům. Cestující budou jezdit dvanáctimetrovými mercedesy a osmimetrovými vozy zn. Rošero na podvozku Iveco Daily. „První vůz pro Jablonec je vystaven na veletrhu CzechBus v Praze. Na tomto konkrétním stroji je už i logo městské společnosti Jablonecká Dopravní,“ sdělil náměstek jabloneckého primátora Petr Roubíček.

Autobusové nádraží Jablonec
Na jabloneckém autobusovém nádraží otevřou čekárnu, vrátí se i prodej jízdenek

Kromě současného vybavení vozidel, jako jsou informační systémy, hlásič zastávek nebo klimatizace, doplní nové autobusy USB zásuvky k nabíjení mobilů a vnitřní řádkový panel nahradí moderní LCD monitor, jenž bude zobrazovat trasu konkrétní linky a další informace. Tepelnou pohodu v autobusech Mercedes v zimních měsících zajistí teplovodní topení s radiátory, které jako první zdroj využívají odpadní teplo z chladícího okruhu motoru. „Pokud ho není dostatek, což se na městské lince s nízkou provozní rychlostí a častým otevíráním dveří za mrazů stává a nejde tomu zabránit, lze aktivovat nezávislé naftové topení o výkonu 30 kilowatt, které automaticky udržuje teplotu chladící kapaliny tak, aby se motor nepodchladil a výkon topení se v interiéru nesnížil,“ přiblížil ředitel městské společnosti Jablonecké dopravní, která koordinuje jabloneckou MHD, Luboš Wejnar.

Všechny budou přístupné pro vozíčkáře nebo maminky s kočárky. Osazená v nich budou stejná odbavovací zařízení, která jsou nyní v autobusech dosavadního dopravce. „Platby jízdného budou možné stále v hotovosti, kartou Opuscard nebo bankovní kartou. Nezmění se ani cena jízdného a bezplatná zůstane přeprava seniorů nad 70 let,“ slíbil Roubíček. Zachovaný zůstane také rozsah linek městské dopravy, a to včetně linky č. 103 obsluhující areál nemocnice.

Na polygonu v Kokoníně se v sobotu představila společnost ČSAD Slaný, která od 1. února roku 2023 převezme jabloneckou MHD.
Lidé se v Jablonci svezou novými autobusy, dopravce je představil na polygonu

Smlouvu s dopravcem uzavřelo město Jablonec loni v listopadu, a to na 1 370 tis. ujetých kilometrů ročně. Cena dopravního výkonu pro rok 2023 včetně 10% snížené sazby DPH je 62,72 Kč/km, statutární město bude přispívat částkou 45,22 Kč/km. Cena dopravního výkonu dosavadního dopravce Umbrella Coach & Buses, platná od 1. 7. 2022 je 62,25 Kč/km, město přispívá 46,25 Kč/km.

Společnost ČSAD Slaný mezitím hledá řidiče pro Jablonec, většinu jich už má zasmluvněných. „Pokud by se nám do 1. února nepodařilo sehnat všechny potřebné řidiče, máme v rámci koncernu připravenu skupinu řidičů, která operativně zasáhne,“ poznamenala Kratochvílová. Společnost počítá, že pro komfort cestujících i personálu bude potřebovat pro Jablonec zhruba 50 řidičů, více než 40 má už připravených.