Nově vybavené dílny pro praktické vyučování a jednu novou odbornou učebnu včera slavnostně otevřeli v budovách Střední průmyslové školy technické v Jablonci.

Díky novému vybavení se škola zařadila mezi nejmodernější technicky zaměřené školy v republice. Moderní stroje by měly přilákat více zájemců o studium a studenty a učně lépe připravit na praxi.

„Nové vybavení jsme pořídili do dílen pro praktické vyučování v oborech automechanik, mechanik a elektronik, dále v odvětví strojního obrábění a CNC strojů, a také pro oblast stavebnictví,“ konstatoval Michael Dokoupil, zástupce ředitelky pro praktické vyučování.

Peníze získali z dotací

Moderní vybavení všech těchto dílen přišlo na více než pět milionů korun. Potřebné finance se škole podařilo získat z operačního programu ROP NUTS II Severovýchod.

Některé z původních strojů, z nichž mnohé jsou staré i padesát let, škola vyřadí, jiné zůstanou. „Některé staré stroje jsou dobré na to, aby se na nich studenti učili základy,“ podotkl Michael Dokoupil s tím, že vyřazené budou především staré obráběcí stroje.

„Díky modernímu vybavení jsme se dostali na úroveň, kde má kvalitní technická škola být. Chceme pro firmy připravovat nejlepší možné budoucí zaměstnance,“ poznamenala ředitelka Střední průmyslové školy technické Dagmar Březinová.

Moderní stroje se líbí nejen studentům

Nové vybavení oceňují také kantoři. „Ještě než půjdou studenti do praxe, budou mít reálnou představu, jak se co dělá. Problém nenastane, ani když se setkají s jiným typem stroje, protože u všech těchto moderních zařízení jsou principy a základy stejné,“ řekl Vladimír Harasimovič, učitel ve strojním oboru obrábění CNC.

Pro strojírensky zaměřené dílny získala škola například vertikální CNC centrum, CNC soustruh, CNC frézu, ostřičku vrtáků a mnohá další zařízení využívaná ve strojírenství. V rámci odvětví mechanika a elektronika se zase může pyšnit novými napájecími boxy a řadou moderních měřicích přístrojů.

„V dnešní době je to perfektní vybavení,“ komentoval Emil Weiss, učitel v oboru elektro – slaboproud.

Otevření dílny předcházely stavební úpravy

V únoru letošního roku musela škola udělat kvůli novým strojům několik stavebních úprav. „Aby se sem některé vůbec vešly,“ vysvětlil Michael Dokoupil s tím, že na úpravách prostor dílen pracovali sami studenti, a to z několika různých oborů.

Zmodernizované dílny budou využívat nejen učni v učebních oborech, ale také studenti v oborech maturitních.

V rámci druhého projektu, se kterým škola uspěla v operačním programu ROP NUTS II Severovýchod, byla v úterý v budově B na Horním náměstí slavnostně otevřena také nová odborná učebna tepelného zpracování kovů a slitin. Její zřízení vyšlo na dva miliony korun.

V rámci zmiňovaného operačního programu byla Střední průmyslová škola technická velmi úspěšná. Svědčí o tom fakt, že ze zhruba pětatřiceti přihlášených projektů za Liberecký kraj jich uspělo pouze šest a z toho dva právě z této školy.