Na nové zastávce Desná – Riedlova vila čeká na cestující nepříjemnost. Zadní dveře, které slouží převážně imobilním lidem, zůstávají zavřené. Zdejší zastávka je totiž krátká, nástupiště měří jen třicet pět metrů.

Tento fakt byl v závěru minulého týdne v médiích napaden tiskovým mluvčím společnosti České dráhy Petrem Šťáhlavským. Požadoval stavební úpravy zastávek.

„A to byl pro nás šok,“ znělo na úterním jednání mezi zástupci města Desná, Mikroregionu Tanvaldsko a Českých drah. „Zastávka jinak postavit nešla. Je to jediné rovné místo mezi oblouky,“ poznamenal Jindřich Berounský, systémový specialista Krajského centra osobní dopravy ČD Liberec.

Nepravdy, pomluvy

Tiskový mluvčí ČD pro některá média poskytl informace o tom, že nová vlaková zastávka v Desné, u Riedlovy vily, je pro ČD nevyhovující z hlediska délky a požadoval upravení zastávek do normového stavu. „Tedy aby odpovídala délce vlakových souprav,“ uvedl Šťáhlavský například pro MfDnes.

„V médiích se objevily nepravdivé informace, nebojím se říci až pomluvy. Zastávky byly postaveny po získání souhlasu všech dotčených, tedy i Českých drah,“ uvedl Marek Pieter, starosta Desné.

Souhlasí s ním i Jaroslav Jirman, ředitel Krajského centra osobní dopravy, který vedl úterní jednání. „Bohužel, na veřejnost prosákly neověřené informace, vše je v pořádku,“ vysvětlil Jirman.

Město a Mikroregion zastávky nechalo postavit až poté, kdy mělo veškerá potřebná vyjádření. Nějakou dobu také trvalo schválení dotace.

Jablonecký deník má k dispozici souhlasné stanovisko ČD k délce nástupišť na obou stanicích. To je datováno k 7. červenci 2007. ČD v něm souhlasí s délkou nástupiště u Riedlovy vily v délce třiceti pěti metrů, přesně tak byla také stavba provedena.

Zavřeno

Průvodčí vlakové soupravy upozorňuje před zastávkou Riedlova vila, že zadní dveře zůstanou zavřené.

To ale není dostačující. „Objednali jsme nové informační systémy přímo do souprav i v cizojazyčných verzích. Strojvůdci mají pokyny, podle nichž musí v případě, že ze zadního vagonu chce vystoupit vozíčkář, vlakem popojet. Cestující budou se situací seznámeni již na nádraží v Tanvaldu,“ popsal Berounský.

Podle jeho slov se navíc v příštím roce cestující začnou na trati setkávat se zcela novými vlaky Stadler.

Ty mají na rozdíl od současných vlakových souprav všechny výstupní dveře řešené pro bezbariérový přístup.

Celý projekt Zlepšení dopravní obslužnosti území Mikroregionu Tanvaldsko odstartoval již před několika lety. Mikroregion Tanvaldsko, jenž měl na starosti projekt, a zůčastněná města a obce získaly dotace z Regionálního operačního programu, tedy z Evropské unie.

Najít vhodné místo pro nové zastávky na horské trati bylo nesmírně obtížné. Trať se klikatí a nové předpisy nedovolují postavit nástupiště v malém oblouku. „Nástupiště v zastávce Desná-Riedlova vila je doslova vtěsnáno mezi dva protisměrné oblouky. Z jedné strany je tunel, výhybka a skalní zářez, za zastávkou pak trať vede přes památkově chráněný kamenný viadukt. SŽDC jednoznačně trvala na dodržení platných předpisů. Projektant se maximální délkou nástupiště dlouho zabýval, zpracoval velmi podrobný výpočet maximální možné délky nástupiště dle těchto platných norem. Výsledná délka nástupiště pětatřicet metrů byla opakovaně projednána a písemně odsouhlasena se všemi dotčenými orgány včetně ČD,“ podivil se nad informacemi z médií i Pavel Blažek, projektový specialista společnosti KORID LK, která koordinuje veřejnou dopravu v Libereckém kraji.

Město chce omluvu

Na trati budou jezdit i delší soupravy. Některé dveře se k nástupišti prostě nevejdou. Cestující budou včas upozorňováni průvodčím i vlakovým rozhlasem. „To bylo domluveno s dopravcem od samého začátku projektování,“ upozorňuje Blažek.

Investor a město Desná odeslaly písemnou žádost o omluvu Českých drah za uveřejnění zavádějících informací ve věci nové železniční zastávky Riedlova vila v Desné v médiích.

„Žádost jsme poslali přímo na Generální ředitelství Českých drah. Vyjádření mluvčího nás poškodilo v očích veřejnosti, mezi cestujícími o to víc,“ dodal starosta Desné.

Generální ředitelství ČD ještě dopis se žádostí o omluvu nedostalo.

„Nemám informaci, že by dopis byl doručen, zatím neznám obsah, proto se k němu lze těžko vyjádřit,“ uvedl Šťáhlavský.

Podle jeho slov se formulace o zastávkách v Desné v médiích nedají nazvat pomluvou.