Jen pár sekund trvá odbavení bezkontaktní platební kartou. Cestující si na validátoru jen zvolí patřičný druh jízdného, přiloží platební kartu a vyjede mu jízdenka. Držitel karty může koupit jízdenku nejen sobě, ale i svým spolucestujícím. Novinka platí v Liberci od včerejšího dne. „Trvá to skutečně tři, čtyři vteřiny," říká ředitel Dopravního podniku Liberce a Jablonce Luboš Wejnar. „Bezkontaktní platební karty má čím dál více lidí, chceme tak vyjít cestujícím vstříc. Podle průzkumů by 52 procent cestujících chtělo platit jízdné ve veřejné dopravě právě bezkontaktní platební kartou."

Zatím jsou přístroji vybaveny jen tramvajové vozy na linkách č. 2 a 3, tedy mezi Lidovými sady a Horním Hanychovem. „Jde o páteřní linku, kterou využívá spousta cestujících, ať už přímo Liberečanů, tak i turistů. Denně přepraví tolik cestujících jako v celém Jablonci nad Nisou, tedy okolo 22 000 lidí," vysvětluje mluvčí DPMLJ Martina Poršová, proč se validátory instalovaly právě na tuto linku. „Výhledově se samozřejmě počítá s jejich dovybavením i u tramvajové linky do Vratislavic a Jablonce, k tomu by mělo dojít v příštím roce. Následně pak přijdou na řadu i autobusy. V tuto chvíli nás pořízení 32 validátorů, které jsou v tramvajích, přišlo na 1 milion korun. Celkem těch zařízení potřebujeme dvě stě," upřesňuje Wejnar.

Zařízení pro placení bezkontaktní platební kartou testoval dopravní podnik od loňského září ve spolupráci s ČSOB. Ta také uhradila polovinu nákladů na pořízení současných validátorů. S testováním začal Liberec jako první město v republice.

„Těší nás, že se můžeme podílet na rozvoji nových technologií. Klienti si bezkontaktní karty oblíbili a velmi rychle pochopili, že se jedná o bezpečný, jednoduchý a pohodlný způsob placení. V poslední době pozorujeme, že se lidé naučili platit nižší částky bezkontaktně místo toho, aby používali hotovost," uvedl manažer ČSOB Jan Kubíček.

Letní soutěž

V současné době lze bezhotovostní platební kartou platit v MHD jen v Brně na lince z letiště do centra města a potom v Plzni, kde už jsou zařízení instalovaná do všech vozů městské dopravy.

Aby dopravní podnik ještě více podpořil tuto technickou novinku, připravil pro cestující zajímavou letní soutěž. „Kdo zaplatí bezkontaktní kartou a nahraje unikátní kód z jízdenky spolu s vlastním selfie z MHD na www.jizdenkykartou.cz, může vyhrát velmi hodnotné ceny," láká lidi, kteří linkou pojedou Poršová. Tato soutěž potom potrvá až do konce prázdnin.