Dlouhodobý nedostatek místa pro družinu ve škole v Liberecké ulici se tedy magistrát rozhodl řešit výstavbou jednopodlažního objektu s plochou střechou. Stavba přišla město na 10,6 milionu korun. Původně byla přístavba plánována jako vánoční dárek pro děti, stěhování se ale zřejmě tak rychle nestihne.

„Mělo být hotovo v prosinci, ale kolaudace proběhne až příští týden, což znamená, že do nových heren se děti přesunou s největší pravděpodobností až po vánočních prázdninách,“ sdělil ředitel ZŠ Liberecká Jiří Čeřovský. Nová budova ze třinácti kontejnerů osazených na připravený základový rošt nabídne k užívání dvě herny, každou pro třicet dětí, šatnu, kabinet, oddělené hygienické zázemí pro děti a pedagogický personál.

„Zvolili jsme kontejnerový typ výstavby proto, aby trvala co nejkratší dobu,“ vysvětlil vedoucí odboru rozvoje města Otakar Kypta. Za zdržením nakonec stála komplikovaná přeložka elektrického vedení. Nový objekt stojí v areálu školy na ploše skoro 240 metrů čtverečních na místě bývalého domu pro školníka, který město odstranilo. „Instalovali jsme u něj také schodišťovou plošinu, jež zajistí bezbariérový přístup do družiny,“ popsala Zuzana Bencová z oddělení investiční výstavby jabloneckého magistrátu.

Základní školu Liberecká navštěvuje v průměru kolem 660 dětí, družina jich pojme 210.„Družinu každým rokem zaplníme, mnohdy registrujeme mírný převis. Ale prvňáčci a druháci mají místa jistá, zbytek pak doplňují především děti z třetího ročníku,“ vypočítal Jiří Čeřovský. Ze školek přichází do jabloneckých základních škol silné ročníky a nestačí kapacita družin. Proto je město navyšuje.

Liberecký kraj schváleným záměrem v roce 2016 zvýšil garantovaný podíl financování žáků I. stupně ve školních družinách ze 45 na 50 procent. Při větším zájmu rodičů o umístění žáka do školní družiny školy zjišťují, zda naplňují v souladu s krajským záměrem povolenou nejvyšší možnou hranici kapacity družiny.

„V letošním roce se zjistilo, že ve třech školách je možné kapacitu ve školních družinách navýšit,“ sdělila mluvčí magistrátu Markéta Hozová. Po kladném vyjádření krajské hygienické stanice mohla 2. listopadu rada města schválit rozšíření školních družin o celkem 9 míst. Od ledna tak školní družina v ZŠ 5. května může přijmout další dvě děti, Pasířská čtyři a Rychnovská dokonce pět.