„Třináct statických analogových kamer letos vyměnila Městská policie (MP) Jablonec za digitální. Pokračuje tak modernizace Městského kamerového dohlížecího systému, který se v Jablonci buduje od roku 2000,“ přiblížila mluvčí magistrátu Jana Fričová.

Muž za tmy přináší ke kontejnerům na směsný odpad vysloužilou záchodovou mísu. Položí ji a v klidu odejde. Hned druhý den na něj zvoní jablonečtí strážníci. Porušil vyhlášku o odpadech. Nový kamerový systém totiž umožňuje rychlou detekci. „Pokud se někde u kontejnerů objeví něco nepatřičného, označíme onen předmět v systému a ten nám ihned vyhledá, co se s předmětem dělo. Najde nám dalece rychleji toho, kdo ho přinesl. Ve starém systému jsme museli prohledávat záznam třeba desítky hodin zpátky,“ popsal zástupce ředitele Městské policie Jablonec n. N. Josef Penz.

Jablonečtí strážníci si systém, který spustili do provozu ke konci října, stále ještě osahávají. „Stále se s ním učíme, i když školení máme za sebou. Je to úžasná věc,“ vysvětli Penz, podle něhož mohou strážníci řešit přestupky o poznání rychleji. „Jde o desítky případů denně,“ doplnil Penz.

Nový systém ulehčil třeba i pátrání po vozidlech, jejichž řidiči se dopustili dopravního přestupku. „Systém takový vůz chytne a sleduje, kde se pohybuje. Hlídka ho potom zastaví třeba o několik ulic dál,“ vysvětlil zástupce jablonecké MP.

Unikátní mobilní kamery

Systém dokáže provádět inteligentní analýzy obrazu, jako je například detekce vniknutí, detekce zanechaných nebo zmizelých objektů, počítání osob a vozidel, atributy vyhledávání objektů, jako jsou osoby nebo vozidla podle barev a podobně,“ vysvětlil Švarc. Změny umožní operátorům snadno vyhledávat i ve velkém množství jednotlivých kamer potřebné záznamy podle požadovaných vlastností. Jde o jednu z největších změn v celém systému od jeho zavedení. Nový systém splňuje nejnáročnější požadavky na zpracovávání kamerových záznamů a do budoucna umožňuje připojení i dalších kamerových systémů.

Na sklonku loňského roku navíc jablonečtí strážníci získali dvě unikátní mobilní kamery, které jim dodavatel vyrobil přesně na míru. Na jaře k nim přibyla třetí. Podobné kamery nemá údajně žádná jiná městská policie v republice. „Záznam je naprosto profesionální, obejde se bez jakýchkoliv datových služeb, není napojen na žádný zdroj energie. Signál z kamer jde přímo do našeho operačního střediska,“ vysvětlil Penz.

Mobilní kamery jsou vybavené otočným objektivem a mohou tak monitorovat celé okolí. „Záznam z nich se okamžitě přenáší přímo do operačního střediska, kvalitou záznamu se vyrovnají pevným kamerovým bodům. Jejich velkou výhodou je však možnost je během několika minut instalovat na místo, kde je porušovaný veřejný pořádek, a okamžitě jej začít monitorovat,“ vysvětlil ředitel jablonecké Městské policie Michal Švarc.