Kraj hodlá ve výstavbě jabloneckého Centra odborného vzdělávání pokračovat a již vypsal výběrové řízení na projektanta. Zvažoval přitom po loňské havárii a značných vadách po odstranění omítek během sanace i demolici objektu.

„Vybraný projektant navrhne další postup tak, aby se nejpozději na konci roku 2021 žáci dočkali nových prostorů,“ přiblížil mluvčí krajského úřadu Filip Trdla.

Na dokončení projektu musí kraj najít ve svém rozpočtu odhadem 60 milionů korun. Stavba tak má spolknout místo původně plánovaných sto milionů skoro jednou tolik.

Stavaři jsou od začátku podzimu zpět v zabezpečené budově, ale ukázalo se, že nosné zdivo objektu vykazuje značné vady. Dále došlo k poškození inženýrských sítí a v minulosti také k mnoha neodborným zásahům do konstrukcí budovy.

Psovod roku Miroslav Salaba.
Psovodem roku je policista ze Semil. Zachránil život ženě, která se chtěla zabít

I přesto se podle vyjádření odborníků kraji vyplatí budovu opravit, než demolovat. „Usoudili jsme, že výstavbu Centra odborného vzdělávání v Jablonci, i přes všechny dosavadní nesnáze, dokončíme. Vzali jsme v potaz i celorepublikovou unikátnost bižuterních či sklářských oborů. Samotná demolice by nás vyšla dokonce dráž, odhadem na 64 milionů korun,“ uvedl náměstek hejtmana pro resort školství Petr Tulpa.

Při prodloužení stavby přitom hrozí, že kraj nedosáhne na dotace z Evropské unie. „Udělám ale maximum proto, abychom z evropských fondů mohli peníze bezezbytku využít,“ dodala krajská radní mající na starosti právě dotace Radka Loučková Kotasová.

Kraj teď musí v rozpočtu najít zmíněných šedesát milionů korun. S tímto výdajem přitom kraj nepočítal. „Věřím, že tuto částku v rozpočtu najdeme a projekt nebude ohrožen,“ doplnil náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek Jan Sviták.

Strážníci MP Jablonec n. N.
Jablonečtí strážníci zachránili muži život. Město je za jejich nasazení ocenilo

Přestavba části školy na jedno z Center odborného vzdělávání v majetku Libereckého kraje se zkomplikovala na sklonku loňského roku, kdy se uvnitř zřítily nosné zdi i stropy.

Následně byla v místě kompletně uzavřena ulice Podhorská, kudy vede hlavní trasa dopravy mezi Jabloncem, Tanvaldem a Harrachovem dále do Polska.

Od března letošního roku prováděla firma Metrostav práce na odstranění následků havárie. Ve směru do ulice Podhorská vyrostla podpěrná ocelová zeď. „Konstrukce podepřela celou památkově chráněnou část objektu a tvoří hlavní oporu stavby. Vystavěna je do výšky tří podlaží,“ přiblížil mluvčí Skupiny Metrostav Vojtěch Kostiha.

Celkové náklady na zajištění objektu, které zaručily, že se budova nezřítí nekontrolovatelně do ulice Podhorská nebo jiné přilehlé části, činily více než 32 milionů korun. Liberecký kraj si následně objednal dodatečně stavebně-technický průzkum, aby zjistil, v jakém stavu jsou zbylé části objektu. Ukázalo se, že bude nutné části budovy staticky ztužit, ač to původní projekt nepředpokládal.

Strážníci MP Jablonec n. N.
Jablonečtí strážníci zachránili muži život. Město je za jejich nasazení ocenilo

Krajská centra odborného vzdělávání s různým zaměřením postupně vznikla na středních školách v Liberci, Vysokém nad Jizerou, Frýdlantu, Turnově a na dvou školách v České Lípě. V Kamenickém Šenově otevřeli centrum 2. září v první školní den roku 2019/2020.

Projekty Center odborného vzdělávání (COV) měly stát více jak 593 milionů korun. Liberecký kraj měl dát ze svého rozpočtu na všech osm COV 110.833.812 korun. Kvůli Jablonci je ale jasné, že částka výrazně naroste.

Kolik to stojí:

Cena původního projektu: cca 104 milionů korun
Sanace objektu: 32 363 620,16 korun
Náklady na dopracování projektu: 2 490 000 korun bez DPH
Práce na dokončení stavby: 60 000 000 korun
Další průzkumy (vzorky, laboratoř): 500 000 korun
Celkem: 199 353 620,16 korun