To, že je jablonecká přehrada dominantou města, není třeba nikomu připomínat. Nyní ale mají lidé možnost ovlivnit, jak bude vypadat její okolí v budoucích letech. Jaká vnímají negativa, pozitiva nebo co by chtěli změnit a vylepšit, vyjádřili na veřejném setkání s představiteli jablonecké radnice.

Plusy a mínusy lokality před setkáním předem připravil Osadní výbor Mšeno. Jako příjemný například vnímá prvorepublikový charakter Slunečních lázní, od kterých je pěkný přístup do vody. I toalety na Tajvanu jsou podle něj ve výborném stavu, pozitivně hodnotí také dostatek laviček nebo zeď starého hřbitova jako připomínku historie. Tyto body pak lidé doplnili na veřejném setkání o své připomínky.

„Určitě jsem pro zachování nudapláže, dále bych uvítala dokončení cyklostezek a rozšířila dobu zákazu koupání psů v první přehradě,“ řekla k tématu žena u jednoho ze tří pracovních stolů v jídelně Základní školy v Mozartově ulici.

Na setkání dorazila nejen veřejnost, ale i vodohospodáři. „Jsem rád, že se zlepšila kvalita stánků s občerstvením. Problém vidím s auty, která přijíždějí do těsné blízkosti přehrady. Stezky tomu nejsou uzpůsobené. Například louku naproti bazénu obsadily těžké vozy IZS v rámci akcí pro děti. Pro cestu to je ohromná zátěž,“ poznamenal hrázný jablonecké přehrady Jiří Chmelař.

Jablonecká přehrada
Jablonec chce odklonit dopravu od přehrady, vznikla by tu in-line dráha

A u aut se zůstalo i dále. Nejpalčivější problém vidí lidé v tom, že na sebe narážejí cyklisté, chodci a řidiči aut v Průběžné ulici. „O vybudování nové silnice, která by problém řešila, se diskutuje už dlouho, ale stále se nic neděje,“ prohlásil muž v modré košili. Narážel na studii města, která odvádí dopravu od přehrady.

Nová silnice by měla vést od Sportovního lyžařského a biatlonového areálu Břízky (Na Kolečku) lesem do ulice Průběžná. U přehrady by tak vznikl nový prostor pro cyklo a in-line dráhu a také tolik chybějící chodník pro pěší.

Systematickým plánováním podoby přehradních břehů chce město předejít také vlastní tvořivosti provozovatelů občerstvení. Nedávno se v blízkosti objektu Povodí Labe objevil stánek vyvedený v černobílém vzoru zebry. Stavební úřad magistrátu označil stánek za černou stavbu, která tu vznikla bez jeho povolení.

„Zahájili jsme správní řízení o odstranění stavby a další procesní postup je daný stavebním zákonem,“ konstatovala vedoucí odboru stavebního a životního prostředí Ivana Řimnáčová. Podle jejích slov se majitel stánku dopustil přestupku, za který lze uložit pokutu až do výše 200 tisíc korun.

Od roku 2006 pořádá Auto moto klub Železný Brod soutěž historických vozidel Pojizeřím a Železnobrodskem. Čtrnáctý ročník akce se konal v sobotu 25. května.
FOTO: Historická vozidla opět soutěžila na Jablonecku

Co u pracovních stolů dále zaznělo? Lidem se nelíbí například špatný stav toalet a jejich uzavření mimo koupací sezónu, málo odpadkových košů, nedostatečné množství sáčků na psí exkrementy, nízká kultura stánků, chybějící venkovní cvičení pro dospělé a v neposlední řadě častější hlídky policistů.

S připomínkami lidí, které zazněly na veřejné diskusi, bude pracovat dál nejen vedení radnice, ale i uvolněný radní pro strategické plánování a participaci Petr Klápště a městský architekt David Pavlišta. Závěry z těchto diskuzí budou zadáním pro aktualizaci celkové koncepce okolí přehrady.