O dalších bezmála 250 lidí se během července rozšířily řady uchazečů o zaměstnání na jabloneckém Úřadu práce. Lidí bez práce vlivem ekonomické krize opět výrazně přibylo a nezaměstnanost v okrese už se blíží jedenácti procentům. Na jedno volné pracovní místo připadalo na konci července na Jablonecku už 39 uchazečů.

„V meziročním srovnání jsme zaznamenali nárůst počtu evidovaných nezaměstnaných o 1 978 osob. Hlavní příčiny nárůstu nezaměstnanosti byly opět v přetrvávajícím negativním vlivu nepříznivé ekonomické situace v klíčových hospodářských odvětvích a významnou roli sehrálo další propouštění pracovníků.

Dominovaly výpovědi z firmy Jablonex Group,“ komentoval nezaměstnanost mluvčí jabloneckého Úřadu práce Michal Holý.

Podle něj stále panuje omezená nabídka volných pracovních míst, a to jak na regionální, tak celostátní úrovni.

Ke konci července nabízel úřad práce celkem 122 volných pracovních míst, což je o 31 méně než v závěru června a o výrazných 525 míst méně v meziročním srovnání. Na zmiňovaných 122 volných pracovních míst připadalo na konci uplynulého měsíce 4 778 uchazečů.

V přepočtu to znamená, že o jedno volné místo v současné době na Jablonecku bojuje zhruba 39 lidí. Ještě na konci června to bylo 30 uchazečů a ve stejné době loňského roku jen čtyři uchazeči.

V červenci poskočila nezaměstnanost v okrese nahoru velmi výrazně, konkrétně už na 10,7 procenta. Řady uchazečů se rozšířily o 248 evidovaných lidí.

„Negativním faktorem v prázdninových měsících je nástup nové absolventské vlny na trh práce a také zvýšená prázdninová nezaměstnanost pedagogických pracovníků a žen,“ podotkl Michal Holý.

Mezi nově evidovanými uchazeči jsou lidé ze všech profesních skupin. „Výraznější nárůst byl u takzvaných THP profesí než u profesí dělnických,“ poznamenal Michal Holý.

V nabídce volných míst zaznamenal jablonecký Úřad práce ke konci července poměrně velký propad, ve srovnání s koncem června o 31 míst.

„K dalšímu omezení poptávky došlo zejména u míst pro montážní dělníky v průmyslu, kovodělníky a zejména pro nekvalifikovanou pracovní sílu, pro kterou v současné době nenabízí úřad práce žádné pracovní místo. Mezi významnější poptávky patří pouze požadavky ve stavebnictví na deset zedníků a deset stavebních kameníků pro firmu Jana Hrbková s výkonem práce na severní Moravě a Praze a nový požadavek na deset finančních poradců ve firmě Eva Mariňáková - regionální ředitelství v Liberci,“ konstatoval Michal Holý.

Z mikroregionů jabloneckého okresu trpí nezaměstnaností nejvíce Tanvaldsko, kde na konci července činila míra nezaměstnanosti 13,3 procenta. Nejtěžší pozici ale mají uchazeči o práci na Železnobrodsku, kde sice panuje nižší míra nezaměstnanosti, ale na jedno volné pracovní místo tam připadá neuvěřitelných 91 uchazečů.