Míra nezaměstnanosti sice za poslední kalendářní měsíc stoupla relativně nepatrně, o jednu desetinu procenta, výrazně ale ubylo pracovních nabídek.

Před rokem bylo na jedno místo šest lidí

„Míra nezaměstnanosti na Jablonecku stoupla ke konci října už na 11,3 procenta. Ve stejném období loňského roku přitom Jablonecko vykazovalo šestiprocentní nezaměstnanost. O jedno volné pracovní místo se před rokem ucházelo šest lidí, dnes je jich třicet šest,“ konstatoval mluvčí jabloneckého Úřadu práce Michal Holý.

Důvod neustávajícího nárůstu počtu nezaměstnaných je už několik měsíců stejný – ekonomická krize a propouštění.

„Nepřetržitý nárůst lidí v řadách uchazečů o zaměstnání zaznamenáváme už od června loňského roku. Stále panuje nepříznivá ekonomická situace v klíčových hospodářských odvětvích a omezená nabídka volných pracovních míst. Na říjnové statistice se také opět projevilo výrazné propouštění pracovníků z firmy Jablonex Group,“ poznamenal Michal Holý.

Evidovala se také řada absolventů

Dalším negativním faktorem byl podle něj v uplynulém měsíci zvýšený počet nově evidovaných čerstvých absolventů škol.

Nejvíce nově evidovaných uchazečů o zaměstnání přibylo v průběhu října z řad obsluhujících pracovníků ve službách a obchodě, kvalifikovaných kovodělníků, sklářských a bižuterních dělníků a obsluhujících pracovníků v průmyslu.

Na konci října nabízel úřad práce celkem 144 volných pracovních míst, což bylo o 55 méně než v závěru předchozího měsíce.

„K poklesu poptávky v uplynulém měsíci došlo hlavně u obchodních zástupců, pojišťovacích poradců, obsluhujících pracovníků v restauracích a vedoucích pracovníků,“ přiblížil mluvčí jabloneckého Úřadu práce.

Dlouhodobě platí, že více nezaměstnaných je mezi ženami. U mužů činila na konci října hodnota míry nezaměstnanosti 9,6 procenta, u žen to bylo 13,6 procenta.

Nejhorší situace v rámci okresu panuje na Tanvaldsku. Míra nezaměstnanosti tam činila na konci října 13,3 procenta. Co se týče počtu uchazečů na volné pracovní místo, mají to ovšem nejsložitější lidé na Železnobrodsku. Na jednu volnou pracovní pozici čeká v této oblasti 84 lidí.

V říjnu vzniklo v rámci nástrojů a opatření aktivní politiky zaměstnanosti 11 míst veřejně prospěšných prací, 15 vyhrazených společensky účelných pracovních míst a také 3 tato místa pro zahájení samostatné výdělečné činnosti.