Na titul Stavba roku Libereckého kraje 2015 aspiruje 15 staveb, je mezi nimi mimo jiné i nový heliport v areálu Krajské nemocnice Liberec, nový vchod liberecké zoologické zahrady nebo loni dokončený pavilon leknínů v botanické zahradě. "Odborná porota v těchto dnech stavby objíždí, od dnešního dne může na speciálně vytvořené stránce www.stavbarokulibereckehokraje.cz hlasovat i veřejnost," řekla mluvčí krajského úřadu Blanka Daníčková.

Soutěž o stavbu roku se letos v Libereckém kraji koná pojedenácté. „Soutěž realizujeme od roku 2004, těší mne letitý zájem ze strany stavebních firem a architektonických ateliérů, které vítají tento způsob prezentace své práce," uvedl krajský radní pro rozvoj Vít Příkaský (ČSSD). Smyslem soutěže je seznámit odbornou i laickou veřejnost s úrovní stavebnictví, architektury a projektování v uplynulém roce v kraji.

K nejznámějším nominovaným stavbám patří heliport v areálu Krajské nemocnice Liberec. Ocelová konstrukce ve tvaru trojnožky se tyčí do výšky 20 metrů rozkročená nad parčíkem v dolní části areálu nemocnice. Přistávací plocha přišla na 41 milionů korun, 73 procent získala nemocnice z fondů EU. Je vyhřívaná a vybavená světly a umožňuje přistání vrtulníku i v noci. Vrtulníky mohou v nemocnici přistávat celoročně, a to dokonce i těžké vojenské stroje o hmotnosti 6,4 tuny. Železobetonová přistávací plocha ve tvaru talíře je ve výšce pátého patra sousedního pavilonu chirurgie, s nímž ji spojuje ocelová lávka.

Heliport je i jednou ze dvou staveb z Libereckého kraje nominovaných na prestižní ocenění Stavba roku 2015. Celkem je letos v soutěži, kterou už potřiadvacáté organizuje ABF Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, 68 staveb. Z Libereckého kraje se o titul uchází ještě nové technologické centrum společnosti ACL TECHNOLOGY, které bylo postaveno v liberecké průmyslové zóně Jih. Do krajské soutěže stavba přihlášena není.

Stavby nominované v soutěži Stavba roku Libereckého kraje 2015:

1. Přestavba křižovatky silnice I/35 a ulice České mládeže v Liberci (II. etapa)

2. Silnice I/35 Bílý Kostel Hrádek nad Nisou

3. Obnova silnic po povodních 2010 Heřmanice

4. Waldorfská mateřská škola Turnov Daliměřice

5. Stavební úpravy kaple a návsi Mašov

6. Nový vstup do ZOO Liberec Lidové sady

7. Pavilon leknínů Botanické zahrady Liberec

8. Máchovo jezero oprava výpustního zařízení

9. Malá Skála, Vranov obnova vyhlídkové terasy u kaple

10. Terminál Železný Brod 1. etapa

11. Víceúčelové zařízení sportovního areálu Střelnice v Jablonci nad Nisou

12. Rekonstrukce objektu kotelny v Železném Brodě

13. Rekonstrukce domu U Páva v ulici 8. března Liberec

14. Krajská nemocnice Liberec Heliport

Cena Junior

15. návrh rodinného domu „twoCAB house"

stavbarokulibereckehokraje.cz