Školu zřizuje a stavbu s pomocí dotací EU financuje Liberecký kraj. Podle hejtmana Martina Půty se dotační termíny na přestavbu části školy podaří prodloužit. „Jsme schopni termíny posunout nejméně do konce příštího roku a budeme žádat o ještě další posun,“ sdělil Půta.

Podle posledních zpráv statiků a památkářů se budou stavbaři snažit zajistit statiku a hledat postupy k zajištění budovy tak, aby zůstaly pokud možno stát stávající zdi. Zeď směrem do Podhorské ulice je podle statiků stabilní. „Sesunula se nosná stěna, která byla v minulosti oslabena necitlivými zásahy. Pak spadl i strop, při pádu probořil klenby v suterénu,“ popsala havárii odbornice na statiku Hana Gattermayerová.

Budova z roku 1872 je památkově chráněná. „Nejvzácnější na ní je podle památkářů právě fasáda směrem do ulice Podhorská,“ vysvětlil Půta. Liberecký kraj si přesto nechá vypracovat finanční analýzy pro dvě varianty. A to zachování stávajícího objektu včetně všech nutných sanací, ztužení a celkového zajištění stability objektu. Druhou variantou je demolice a nová výstavba objektu.

Obě analýzy má mít hejtmanství k dispozici 3. ledna, o pět dní později je projednají radní. „Zároveň kraj oslovil stavební společnost, která má zkušenosti s podobnými haváriemi na stavbách. Výstup očekáváme během ledna,“ doplnil mluvčí kraje Filip Trdla. K havárii došlo o víkendu 24. nebo 25. listopadu. Na stavbě v té době naštěstí nikdo nebyl.

OBJÍŽĎKA NA TŘI MĚSÍCE

Po zjištění statiků, že dům je nestabilní, krajští úředníci vyjednali uzavření silnice. Objížďka není dlouhá, jen ulicemi kolem objektu, i tak je nepříjemná. Začala platit ve čtvrtek 13. prosince a potrvá nejméně 3 měsíce. Přestavba školy měla před havárií vyjít na necelých 80 milionů korun. Dům vyrostl v druhé polovině 19. století na místě bývalých stájí jako exportní dům firmy Haasis.

Autorem honosné, rozložité neorenesanční budovy byl místní stavitel Carl Daut. V roce 1900 pak bylo nastavěno patro. Firma Haasis dále postavila v Rychnově u Jablonce továrnu na výrobky z galalitu, syntetického plastu, který se používal třeba na výrobu knoflíků nebo části propisovacích per. Stavba patří mezi technické kuriozity.