Bukovka II, krásný, vlastně nový a jeden z nejdelších vleků v Jizerkách nejezdí. Už druhým rokem. Jablonecký deník o stavu informoval již 5. ledna letošního roku.

Vznik vleku

Jaká je vlastně nepříliš dlouhá historie nejezdícího snad jediného takto velkého vleku v republice? Začíná v roce 1997, kdy Vladimír Komárek začal scelovat pozemky. Velký vlek v Josefově Dole byl jeho velkým snem. „Vybavil jsem stavební povolení, pracoval jsem na tom,“ vzpomíná Komárek.

Při scelování pozemků ale přichází možná první sporný moment. Komárek kupuje část pozemků od soukromníka, druhou získává od pozemkového fondu. O tu se zajímala i obec. „Měli jsme snahu vykoupit pozemek alespoň od pozemkového fondu. Ani tam jsme ale nepochodili,“ vypráví bývalý starosta Josefova Dolu Josef Kozlovský.

Obec má na konci devadesátých let s Ladislavem Komárkem dobré vztahy, vleky jinde navíc fungují i na pozemcích několika majitelů.

A proto obec do výstavby vleku investuje přibližně pět miliónů korun. „Možná nás mohlo napadnout, že časem vystoupne nějaký problém, ale věděli jsme, že to tak jinde funguje,“ popisuje Kozlovský.

Po dvou letech provozu vleku, do jehož výstavby vložil Komárek svůj čas i úsilí, si sám bere vlek do pronájmu. V roce 2004 sepisuje s obcí smlouvu, podle níž se zavazuje, že bude platit čtyři sta padesát tisíc korun za sezónu. Přichází ale slabá zima. „Zařídil jsem vybavení: turnikety, kamerový systém, zasněžování, zázemí. Po zimě jsem zjistil, že na zaplacení nemám,“ vysvětluje Komárek.

Obrací se na zastupitele s tím, že zaplatí vše najednou po další sezóně.

V zápisu ze zastupitelstva ze dne 8. prosince 2008 stojí, že obec snižuje nájem na dvě stě padesát tisíc korun, s tím, že se dodatek smlouvy sepíše na jaře. To se nikdy nestane. „Chtěli víc než čtyři sta tisíc korun. A rázem mi na umořování starého dluhu nezbylo nic,“ vzpomíná Komárek.

A sezóna je opět slabá.

Vladimír Komárek se dostává do problémů. Chybí mu peníze. Kvůli tomu dává své pozemky pod vlekem do zástavy. Pozemky časem propadají a kupuje je Komárkův syn.

Konec provozu

„V červenci roku 2009 mi syn zakázal na pozemky vstup, ještě ke konci stejného měsíce jsem tedy dal obci výpověď z nájmu. Místo placení dluhu v hotovosti jsem nabídl jako protihodnotu svou techniku,“ popsal Komárek.

Zastupitelé ale výpověď nepřijali a zástupce obce se podle Komárka neobjevil ani na jednom ze dvou termínů předání vleku.

V září 2009 zasílá Komárek místním hoteliérům a na obecní úřad dopis, kde celou situaci popisoval. „Kvůli vleku jsou teď v obci narušené vztahy,“ přiblížil Komárek.

Podle svých slov vložil do vybavení vleku na čtyři milióny korun, dluh obci činí 565 tisíc. „Nabídl jsem, aby si obec zařízení přebrala. Má dalece vyšší hodnotu než dluh,“ doplnil Komárek s tím, že si vlek může obec pustit.

Penziony a hotely

„Na uzavřené vleky v obci doplácíme především my ubytovatelé. Naši stálí klienti po ověření stavu sjezdovek dávají přednost ubytování v jiných lyžařských fungujících areálech.

Je to smutný příklad postoje obce a zároveň úpadek, namísto snahy o rozvoj a přilákání nových turistů,“ shrnula za místní ubytovatele, kteří trpí odsunem turistů do jiných lokalit, Olga Barešová.

Ostatně není sama, jeden z penzionů u popsaného vleku je zavřený. O areál v mezičase projevilo zájem několik investorů, zatím marně.

Rozhodne až soud

Současné vedení obce se nechce k případu vyjadřovat. „Celá věc je u soudu. Jsme s panem Komárkem ve sporu kvůli smlouvě i kvůli dlužné částce, kterou nám stále nezaplatil,“ sdělil Jan Miksa, současný starosta obce.

Soud, který zasedne 8. března v budově Okresního soudu v Liberci, dá odpovědi snad alespoň na některé otázky. Třeba na to, kdy se vlek na sjezdovce, o které někteří milovníci lyžování hovoří jako o nejkrásnějším na Jablonecku, zase rozjede. A na to, kdo má ve sporu pravdu.

Je ale pravděpodobné, že se spor potáhne, možná i roky. A vlek může stát dále.

Komárek se s úřady nesoudí poprvé. Léta vedl spor s městem Desná o nemovitost. Město nakonec spor vyhrálo.