Terminál Železný Brod, obnova vyhlídkové terasy na Vranově na Malé Skále, sportovní areál Střelnice v Jablonci, rekonstrukce kotelny opět v Železném Brodě. To jsou čtyři zástupci Jablonecka, kteří se utkají s dalšími jedenácti stavbami o titul Stavba roku Libereckého kraje. Soutěž se koná již po jedenácté.

Část soutěže mohou ovlivnit místní patrioti a další zájemci o architekturu. „Od začátku července může na speciálně vytvořené stránce www.stavbarokulibereckehokraje.cz hlasovat i veřejnost," řekla mluvčí krajského úřadu Blanka Daníčková.

Terminál

Nový terminál v Železném Brodě se účastní hned několika soutěží. projekt sestává ze dvou částí: stavba nového nádraží s otočku u železniční stanice a zastávky v místě bývalého autobusového nádraží.

„V obou částech byly vybudovány nové asfaltové komunikace, chodníky a zpevněné plochy dlážděné z žulových kostek. Součástí jsou nově zbudované objekty kanalizace a vodovodu, veřejného osvětlení, kamerového a informačního systému, zpevnění svahu a rekonstrukce propustku brodeckého potoka," přiblížila Iveta Mészárosová z Úřadu Libereckého kraje, jež má soutěž na starosti.

Vranov

Medializovanou stavbou byla obnova vyhlídkové terasy na Pantheonu u skalního hradu Vranov na Malé Skále. Zřítila se v roce 2010. Obec ji opravila na vlastní náklady.

Architekt Vít Mlázovský sám obci nabídl řešení, které nakonec stálo 3,3 milionu korun. Nádvoří vystavěli „po staru."

Vzhledem k terénu nemohla být využita prakticky žádná mechanizace, pouze dopravní pás a přepravní motorový vozík, vrtačky, sbíječky a míchadla.

„Ve spodní části byla postavena klenba, která slouží k úplnému odvodnění spodních vod. Vrchní povrch byl plynule spádován do odvodňovacích drážek svedených do chrličů ve zdi. Kamenné sloupky stávajícího zábradlí byly opatrně demontovány a následně použity s doplněním dřevěné plaňkové výplně," přiblížil architekt stavbu.

Střelnice

Ve sportovním areálu Střelnice v Jablonci , kde mají stadiony fotbalisté i atleti, vznikla nová víceúčelová budova za zhruba 40 milionů korun. „Menší část objektu bude sloužit pro příznivce prvoligového fotbalového klubu, ve druhé bude kavárna s multifunkčním sálem pro kulturní akce či konference," řekla Zdeňka Truhlářová z Fotbalového klubu (FK) Jablonec, který výstavbu realizoval.

Nová Střelnice stojí na místě kdysi slavné restaurace, kde se po desetiletí konaly plesy a společenské akce. Stará Střelnice ale už byla ve velmi špatném technickém stavu.

Díky novému objektu se mohou příznivci fotbalu těšit z důstojného vstupu na stadion, jeho součástí jsou moderní turnikety a čtyři pokladny.

Kotelna

Další budovou, která změnila výrazně vzhled, je někdejší kotelna bývalého podniku Kolora v Železném Brodě. Objekt byl před rekonstrukcí funkčně dělen na dvě části, kotelnu a zámečnickou dílnu.

Vedle dílny v tom to objektu se nacházela kovárna vybavená výhní a bucharem. Sklep pod zámečnickou dílnou býval zatopen vodou. Obnovují se i původní okenní otvory včetně členění.

Brána dává nahlédnout kolemjdoucím a projíždějícím do kuchyně kovány a zámečníky a při průhledu z vnitřních prostor nabízí zarámovaný obraz přírody.