Jižní, Severní nebo Superseverní varianta. Zřejmě ještě v průběhu letošního roku rozhodne Liberecký kraj o tom, kterou trasou by mohla vést silnice R 35. Ta má v budoucnosti vytvořit lepší dopravní spojení mezi Libereckým a Královéhradeckým krajem.

„Rozhodovat bude Ministerstvo dopravy ČR, my mu však hodláme zaslat naše stanovisko a doufáme, že ho na ministerstvu budou brát v potaz. Jde totiž především o místní lidi, kteří v tom budou žít,“ zdůraznil hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler. Své stanovisko by kraj mohl vydat ještě letos.

Liberecký kraj se bude vyjadřovat k tomu, kudy silnice povede v úseku mezi Turnovem a Jičínem, tedy v oblasti Českého ráje.

Pro Liberecký kraj jsou prospěšné pouze Severní a Superseverní varianta, mezi těmi se tedy pravděpodobně bude rozhodovat. Jižní varianta by totiž vedla Středočeským krajem. Podle hejtmana je však prioritou středočechů obchvat Prahy. Varianta, která by byla nejlevnější a zároveň by se asi nejvíce zamlouvala ekologům, je tedy pravděpodobně ze hry.

Proti Severní variantě, jejíž výstavba by si mohla vyžádat až 19 miliard korun naopak od začátku brojí ekologické organizace. Tato trasa totiž nejvíce zasahuje do chráněné oblasti Českého ráje.

„Obě varianty mají své výhody i nevýhody. Superseverní varianta tolik nezasahuje do Českého ráje, ale zase je téměř dvojnásobně dražší,“ uvedl hejtman. Její stavba by si vyžádala 37 miliard, ale podle hejtmana by rovněž pomohla vysoké nezaměstnanosti, která trápí oblast Semilska.

Kraj chce před rozhodováním hodně komunikovat s dotčenými obcemi. „Zatím nelze říct, že se přikláníme k jedné nebo druhé variantě. Mohu slíbit, že rozhodujícím jazýčkem na vahách bude mínění veřejnosti, tedy především místních obyvatel,“ dodal Stanislav Eichler.

Studie proveditelnosti a účelnosti všech tří variant vedení rychlostní komunikace R35 je již hotová, kraj ji prezentoval na zasedání zastupitelstva.
Podle vyjádření náměstka hejtmana pro dopravu Martina Seppa hodlá Liberecký kraj seznámit se studií dotčené obce, které leží na území kraje a kterých se některá z možných tras dotýká.

„Jeví se nám slušné a účelné, abychom nejprve seznámili se studiemi zastupitelstva jednotlivých dotčených obcí,, a poté určitě budou následovat diskuse a besedy s veřejností – s občany i s různými organizacemi a spolky,“ uvedl Martin Sepp.

Všechny tři varianty si budou moci lidé prohlédnout na webových stránkách Libereckého kraje už v průběhu příštího týdne.