O vitráž se přetahovali dražitelé v aukci, nakonec jsou spokojeni oba. Primář i náměstek.

Během srpna prošlo dětské oddělení jablonecké nemocnice velkou rekonstrukcí. „Nezůstal tu kámen na kameni, bouraly se příčky, nová jsou veškerá vedení, oddělení má nové podlahy, je barevně vymalované, na dveřích a zdech jsou ochranné prvky," přiblížila vrchní sestra pediatrického oddělení Jana Jírů.

Jak Deník již informoval, nadace Kapka naděje přispěla k rekonstrukci nákupem pěti moderních elektronických postýlek a vozíku na odběry.

Součástí oddělení se stala i vitráž, kterou na aukci 19. ročníku dětských výtvarných prací získal náměstek primátora Pavel Svoboda. Ten ji oddělení daroval.

V květnu na aukci dětských výtvarných prací svedl boj s primářem dětského oddělení nemocnice Pavlem Rotou. Ten prohrál. „Už tehdy jsem si ale říkal, že něco tak pěkného si nemohu nechat v kanceláři, ale umístit ji, aby ji lidé viděli," pousmál se Svoboda.

Dílo z MŠ Slunečná tvoří obrázky malované na plexiskle, které jsou zasazené do dřevěného rámu a vitráži to sluší buď před oknem, nebo v prostorném, dobře nasvíceném interiéru. Nyní bude oddělovat zázemí personálu dětského oddělení od běžného provozu.

„Nejprve umístíme vitráž před kapli, aby si ji mohli prohlédnout také ostatní návštěvníci nemocnice. Ponecháme ji zde nejdéle do ozdobení vánočního stromu," doplnila Petra Hybnerová, mluvčí jablonecké nemocnice.

Jablonecká radnice pořádá aukce dětských výtvarných prací již devatenáct let. Konečné číslo na šeku, jenž předal v květnu náměstek Svoboda primáři Petru Rotovi, bylo 19 100 korun. Vydražené částky mají stále vzestupnou tendenci. V roce 2013 se podařilo získat 3800 korun, loni už to bylo 12 370 korun na koupi dětského lůžka.

Dalším sponzorem, který přispěchal na otevření pediatrie s dárkem, byl jablonecký Dům vína. Ten oddělení tradičně přispívá výtěžkem z prodeje dýní při podzimním Dýňobraní a jednou korunou z každého prodaného Štědrého svařáku. „Výnos z loňských akcí pro nemocnici byl padesát sedm tisíc korun," popsal Petr Krejčík z Domu vína.

Letošní Dýňobraní začalo právě tento pátek a pokračuje i v sobotu.