Sepsali petici a žádají, aby se byty převedly podle původně odsouhlaseného záměru minulým zastupitelstvem. „Město prodávalo byty pod cenou, musíme být hospodáři a na prodeji vydělat,“ hájil rozhodnutí starosta Petr Tulpa. V privatizaci se nájemníci stali majiteli bytů za čtvrtinu odhadní ceny. Teď se ti další bojí, že by měli platit odhadní či dokonce tržní cenu.
Rozbor hospodaření s byty je politický úkol
„Musí se změnit celá koncepce bytové politiky ve městě,“ pokračoval starosta. Minulé vedení to dělalo prý špatně a jeho postup neměl oporu v zákoně. „Odvedli nedostatečnou a nekoncepční práci,“ argumentoval předseda výboru pro hospodaření s majetkem a radní Pavel Šourek. Často je kritizoval, ale bez úspěchu. „My, jako vedení radnice, jsme se vlády ujali loni na podzim,“ obhajoval Šourek fakt, že do té doby nemohli jednat.
Vyostřenou atmosféru, ve které nechybělo hučení půldruhé stovky přítomných i pískot, se před diskusí snažil uklidnit starosta: „Přišli jsme s otevřeným hledím. Je to ožehavý problém. Mohli jsme petici jen přijmout a šachovat na zastupitelstvu. Takhle se to dostane k projednávání až na podzim.“
Zaznělo: Pozor na komplex Čeřovský
„Nechápu, jak se první muž na radnici může vyjádřit, že by petici zahráli do autu. Kde je petiční právo?“ Přihlásil se o slovo pan Holeček. Zároveň upozornil na výrok Pavla Šourka o vládě nad městem a použil přísloví o vylévání vaničky i s dítětem. „Aby nevznikl komplex Čeřovský,“ poznamenal.
Jméno bývalého starosty zmínil i pan Český: „Zaručil se, že se nám byty podle metodiky prodají. Může se starosta Tulpa zaručit, že když si je město ponechá, tak v jeho majetku zůstanou a neprodá je jako celek po domech?“
„Nejde o nic, než o zastavení nevýhodného prodeje,“ vysvětloval současnou situaci Tulpa. Pokud byty prodají dráž, než lidé počítali, město vydělá. „A peníze zase použijeme pro vás,“ argumentoval. Osobně zaručit vývoj prodeje nemůže. „Vystupuji za politickou koalici,“ dodal s tím, že spekulovat ale nechtějí.
Rozhodnutí zruší jen zastupitelstvo
„Zastavit privatizaci může jen vrcholný orgán města. Zastupitelstvo ji odsouhlasilo a jen to ji může zrušit,“ vznesl argument Vladimír Trejbal. Proces totiž dále pokračuje i se všemi změnami na katastru. Dále našel rozpory v předloženém počtu bytů, kolik si jich město hodlá ponechat a kolik prodat.
Starosta závěrem nepopřel, že by se situace mohla přece vystříbřit v prospěch obyvatel Mechové a B. Němcové. „Vy tedy na svém trváte?“ Jabloneckým Eurocentrem zaznělo sborové: „ Ano!“