Zveřejňovat, nebo ne? Pandemie koronaviru děsí obyvatele, ti proto chtějí vědět, zda na ně nebezpečí nečíhá přímo u nich v obci. Někteří starostové jim vycházejí vstříc.

Zde najdete on-line

Krajská hygienická stanice denně zveřejňuje základní informace k počtu nakažených, lidí v karanténě a lidí prošlých testováním. Spoustě lidí ale vadí, že hygienici uvádějí souhrnná čísla jen na okresy. „Myslím, že bychom měli jasně vědět, kolik lidí onemocnělo v Jablonci, z jaké části města jsou, kolik lidí a kde je v karanténě,“ popsal 62letý Jiří z Jablonce. „Mohli bychom tak vědět, kam případně nechodit, čemu se vyhnout,“ doplnil.

Starostové jsou o případech nákazy i o karanténách srozuměni, někteří pak informace šíří přes weby obcí, případně i po sociálních sítích. Počty tak znají například v Rychnově, Malé Skále, Smržovce nebo Turnově.

Prvního pacienta s COVID-19 tu hygienici evidovali už od 13. března. „Podle mých informací získaných na hygieně se po svém návratu z Itálie 8. března choval podle pokynů, tedy byl v domácí karanténě i se svými blízkými příbuznými,“ informoval starosta. Další den přibyl další pacient, syn prvního.„K dnešnímu dni je v Rychnově nakaženo COVID-19 již šest osob, z toho jsou čtyři za poslední dva dny, k jejichž nakažení došlo komunitním přenosem,“ sdělil v sobotu starosta Rychnova u Jablonce Tomáš Levinský.

Stavy nemocných uvádí i obec Malá Skála. „V pátek 27. března večer mě Krajská hygienická stanice informovala, že byla u dvou osob s trvalým pobytem na Malé Skále potvrzená nákaza koronavirem. Nakažení mají zatím mírný průběh nemoci a jsou v domácí izolaci,“ sdělil starosta Malé Skály Petr Rezler.

Informovanost v rámci pravidel je podle něj prospěšná. „Minimálně proto, že je opravdu potřeba dodržovat zvýšenou hygienu, že se nás to bezprostředně dotýká. Zveřejnil jsem informaci až ráno, abych někomu nezpůsobil chmurnou noc,“ podotkl.

K tomu, že by zveřejnil jména, by se prý nesnížil. „Jména neznám. I kdybych je znal, tak nezveřejním,“ dodal Rezler.
Pátý případ koronaviru ve městě ohlásil starosta Turnova Tomáš Hocke v sobotu. „Jedná se o ženu s cestovatelskou anamnézou z Rakouska bez vazby na stávající čtyři případy,“ přiblížil Hocke. Doplnil, že kontakty jsou nyní v šetření hygieniků.

O víkendu se ve Smržovce prokázal výskyt nákazy koronavirem COVID – 19 u tří lidí. Z tohoto důvodu do karantény zamířili zaměstnanci jedné z bižuterních firem. S krajskou hygienickou stanicí je radnice v kontaktu a nastalou situaci řeší v souladu s krizovým scénářem a nařízeními vlády ČR. „Vzhledem ke zvýšenému počtu prováděných testů bylo pouze otázkou času, kdy se tato nákaza u nás potvrdí. Není potřeba propadat panice, ale je nutné dodržovat hygienická a jiná doporučená či přímo nařízená opatření,“ doplnil starosta Smržovky Marek Hotovec.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník