Města a obce Jablonecka nejsou jednotné v názoru na Svaz měst a obcí ČR. Ten podle oficiálních čísel zastupuje při jednáních s vládou, parlamentem a státními orgány 41,96 % z celkového počtu obcí v republice. Členské obce svazu zastupují 7 654 087 obyvatel, což z celkového počtu obyvatelstva ČR představuje 74,4 % (údaje jsou platné k 20. květnu).
Z počtů je jasné, že sdružují všechna velká města. Některá města a obce Jablonecka ovšem schopnostem svazu nevěří. Železný Brod nikdy ve svazu nefiguroval. „Nepochopili jsme, v čem nám může svaz pomoci. Vše se uvnitř točí kolem velkých měst,“ říká Václav Horáček, starosta Železného Brodu. Zastupitelstvo města naposledy odmítlo vstup do Svazu měst a obcí ČR v únoru letošního roku.
Obec Jiřetín ze svazu nedávno vystoupila z rozhodnutí zastupitelstva obce. Ze svazu odešlo před více než deseti lety také město Tanvald. „Členství je otázkou názoru. Některé obce nyní řeší účelové rozdělování daní a na protest i vystupují,“ uvedl Petr Polák, starosta Tanvaldu.
Naopak Jablonec, Malá Skála nebo Smržovka ve svazu jsou a o vystoupení zatím neuvažují. „Jsme ve svazu snad od začátku. Roztříštěně by obce a města nic nedokázaly,“ říká Marek Hotovec, starosta Smržovky. Podle něj podmínky rozdělování daní ani nemohou být na úkor větších měst.
„Svaz je i pro malé obce přínosný, jsou slyšet naše hlasy. Má to smysl i pro naši informovanost,“ dodává Jiří Nejedlo, starosta Malé Skály. Podobný názor zastává i Richard Hübel, starosta Pěnčína. „Získáváme informace o změnách z první ruky. Svaz je důležitý pro budoucnost obcí,“ upřesňuje Hübel.