„Pamatuji si i na stavbu centra v osmdesátých letech minulého století. Tehdy by mě ani nenapadlo, že po více než třiceti letech budu fotografovat její demolici,“ poznamenal jablonecký amatérský fotograf Roman Kopáček.

Za socialismu to tady žilo. Jen v patře bylo občerstvení, bufet i cukrárna. „Nahoře v bufetu měli vynikající plíčky na smetaně a griliášový pohár,“ vzpomněl další pamětník Jaroslav Juda.

Jenže čas trhl oponou, ve společnosti proběhly obří změny a začala vyrůstat moderní obchodní centra. Obchodní centrum Jabloň začalo ztrácet nejprve klientelu, poté i obchodníky. Na přelomu tisíciletí se stal z Jabloně skanzen postupně zaplňovaný vietnamskými obchodníky. Nevyhnutelné se stalo skutečností. O pozemky pod Jabloní a přilehlé budovy (třeba část takzvané Zelené školy nebo restaurace Koliba) projevil v roce 2007 zájem investor. Postaven tu měl být velkorysý moderní obchodní dům. Do plánů však zasáhla nejprve ekonomická krize odstartovaná v roce 2008 a po jejím odeznění zjištění, že Jabloni schází elektrický proud.

U Prutu dnes.
Jablonecká přehrada změní tvář. Stavět se začne U Prutu

Když byl i tento problém vyřešen, zakously se v roce 2015 do Jabloně bourací stroje. „Byl jsem se na začátek demolice podívat. Vzpomínal jsem na drobné příhody, které jsem tam prožil. Třeba když jsem se hádal s prodavačkou, že mi nevrátila pětikorunu. Nebo na odpolední vycházky se synem, které jsme mnohdy zakončili v tamní cukrárně. Možná jsem měl až slzy na krajíčku,“ přiznal Roman Navrátil.

Dnes stojí na místě Jabloně obchodní centrum Centrál, které nabízí více než šedesáti obchodů s potravinami, elektronikou, drogerií a dalším zbožím. Ostatně, z mapy Jablonce zmizelo od sametové revoluce velké množství obchodů.

Velká výměna

Kdo si vzpomene na někdejší obchody v Komenského ulici v centru města jako byla UVA, prodejna výrobků lidového umění, sousední textilní Luxus nebo na Lidické ulici obchod s gramodeskami Supraphon? Nákupních středisek, kde hlavním prostorem byla obvykle samoobsluha, bylo v Jablonci více – ve Mšeně Perla (později Mana, dnes Albert), na sídlišti v Liberecké ulici velkoprodejna Nisa (lidové přezdívaná Černobyl), menší střediska nákupů a služeb vznikla také na Žižkově vrchu, na Šumavě nebo v Rýnovické ulici. Starší dům potravin Gastronom (mezi Jablonečany známý jako Gastrák) ve středu města v osmdesátých letech nahradila velkoprodejna Jabloň. A v druhé dekádě 21. století Central.

Turisty provádí po Jablonci skleněné kameny, zatím jen na jedné trase.
FOTO: Unikátní korálková trasa v Jablonci láká nenechavce, kameny doplní

Oblíbeným místem pro posezení nad kávou a zákuskem bývala v Jablonci kavárna i lahůdkářství Jizera na dnešním Mírovém náměstí. „Nejdříve kakao a zákusek dole a následně šup po schodech nahoru na vínko. Jo, vzpomínky nám nikdo nevezme,“ přiblížila Jablonečanka Jitka Rutkovská.

Jak ale objekt stárnul, bylo uzavření provozoven také nevyhnutelné. Poté se v místech, kde panoval tichý šum a cinkot lžiček, prodávaly oděvy z Asie. V roce 2015 dům koupil fotbalový boss Miroslav Pelta a v následujících letech proběhla nákladná rekonstrukce secesní stavby. Dnes je v prostorách někdejších lahůdek prodej podobného zboží, tedy pečiva, zákusků nebo chlebíčků, k dispozici jsou i místa k sezení.