Bylo jasné, že na některý z obědů tentokrát vládní kolona zamíří i na hřebeny Jizerek. Ale které chatě dát přednost? Šámalově chatě na Nové Louce, nesoucí jméno prvního kancléře T. G. M., Dr. Šámala, dnes přezdívané spíše Zámeček? Nebo mladší, rovněž roubené Prezidentské chatě v Hraběticích?

S trochou nadsázky se rozhořel spor. „Oběd bude na Prezidentské. Už její název se jaksi nabízí. Pod taktovkou šéfkuchaře Davida Třešňáka tu vaří ti nejlepší," prohlásil hejtman kraje, Martin Půta. Předseda krajské Hospodářské komory a Zemanův spolužák z vysoké školy Vladimír Opatrný prosazoval Šámalovu chatu.

„Hodně často na Šámalku vzpomínal. Chodili sem s ekonomem a profesorem Pavlem Hrubým," argumentoval. „A zdejší kuchyně patří k vyhlášeným. Turisté ji vyhledávají v zimě i v létě." Vyhrál hejtman. Při obědě se dnes hlava státu setká s poslanci a senátory regionu na Prezidentské chatě. „Klukům z Prezidentské to přeju, jsou to kamarádi. Je to rozhodně šťastná volba," říká číšník Šámalovy chaty. „Náš šéf Petr Stárek je na Srí Lance, ani by si prezidentskou návštěvu neužil." „Nebude to chyba. Konečně profesor Hrubý měl svou chalupu přímo na Hraběticích," připustil Opatrný.

Prezidentská chata nenese své jméno náhodou, byť se jí po válce říkalo Chata radosti a oddechu. Od roku 1956 patřila skutečně prezidentské kanceláři, naposledy ji provozovala společnost Ještěd. V roce 2011 se ale stát rozhodl, že už ji nechce.

Prezidentská chata je stará už skoro sto let, ale ze srovnání původní podoby s tou nynější, je patrné, že se moc nezměnila. Na snímku Milena Lánská.Oblíbené místo lyžařů, cyklistů a pěších turistů mělo na kahánku. Chatu ale i velké pozemky v okolí včetně Hrabětické louky s výhledem na Jablonec pak s manželkou Lenkou koupil Dalibor Dědek, který v regionu za dvacet let vybudoval a vede obrovskou firmu na zabezpečovací techniku Jablotron. Po částečné rekonstrukci, při níž se v celém objektu vyměnila okna a předělaly sprchy, se do chaty vrátili její provozovatelé ze společnosti Ještěd a chata se znovu otevřela veřejnosti 1. prosince 2012.

„S rekonstrukcí jsme ale ještě neskončili. Právě teď jsme začali s výkopovými pracemi pro čistírnu odpadních vod a jen co sejde sníh, se začne s přípravou na geotermální vrty," vypráví Tomáš Voksa, který se o provoz s kolegou Davidem Jiráčkem stará. Přestože sníh před Prezidentskou chatou přímo před očima ubývá, ještě dnes stačí udělat pár kroků, nazout běžky a vyjet. Prochází tudy jedna trasa běžecké Jizerskohorské magistrály.

„Příjezdovou cestu jsme ale o uplynulém víkendu od sněhu uklidili, aby sem hosté na slavnostní oběd s prezidentem pohodlně dojeli," poznamenal Voksa.