S nadbytečnými kily se v Česku potýká každý druhý. Třetina lidí má nadváhu, 21 procent je dokonce obézních. Stále víc lidí však chce s přibíráním zatočit a na pomoc si bere chytrý telefon. Hitem jsou totiž mobilní fitness aplikace, které počítají uběhnutou vzdálenost nebo spálené kalorie.

Jak ukazuje dlouhodobý průzkum společnosti Stem/Mark, počet lidí s nadváhou a obezitou zůstává od roku 2008 na stejné úrovni. Dobrá zpráva to ale příliš není, obezita totiž stále způsobuje řadu onemocnění.

„Na prvním místě se jedná o cukrovku 2. typu, kterou má dnes téměř desetina naší populace a 80 procent z nich je obézních. Obezita také vyvolává vysoký tlak, poruchu metabolismu tuků v krvi, vysokou hladinu kyseliny močové v krvi a mnoho dalších chorob," vyjmenovává obezitolog Robin Urbánek. Nadbytečná kila přetěžují i klouby.

Problémy s váhou má 65 procent mužů, ale jen 46 procent žen. Zatímco obézních žen za poslední roky mírně ubylo, muži se naopak zakulacují. Víc než polovina má rizikový obvod pasu, tedy nad 80 centimetrů. Nejvíc se přitom tloustne v sedmé dekádě života, kdy průměrný Čech přibere 3,6 kilogramů.

Když běháte nebo jezdíte na kole

Zhubnout stále více lidem pomáhají sportovní aplikace pro chytré telefony, které usnadňují pohybové aktivity. Svými výsledky a pokroky se pak řada lidí chlubí na sociálních sítích, kde získávají podporu přátel nebo soutěží s ostatními. Nový trend už dávno není doménou jen mladých, na chuť mu přicházejí i lidé ve středních letech.

„Používám aplikaci Endomondo pro běh a jízdu na kole. Ukáže mi, kolik jsem uběhl, za jak dlouho a kolik jsem spálil kalorií, ale má i řadu dalších funkcí," říká čtyřiačtyřicetiletý Radovan Žáček z Ústí nad Labem, který už díky aplikaci zhubl tři kila. Na podobném principu fungují i běžecké aplikace Runtastic PRO nebo Nike+.

Kromě vydaných či přijatých kalorií dovede chytrý telefon shromažďovat statistiky o vašem pohybu, podle instrukcí v aplikaci můžete zkusit i sami cvičit. Některé vás spojí přímo s nutričním specialistou, osobním trenérem nebo dalšími nadšenci pro fitness.

Bonusy na cvičení rozdávají i letos

Mezi ryze české aplikace patří například Krokoměr nebo Kalorické tabulky.

„Krokoměr naučí více chodit i toho, komu se chodit nechce, protože při jeho použití začne sám se sebou soutěžit o další kroky. Kalorické tabulky jsou vhodné pro průběžné sledování nutriční hodnoty stravy, ukazují, zda je daná porce příliš, či nikoliv," vysvětluje nutriční terapeutka Tamara Starnovská.

Bojovat proti obezitě a motivovat nejen děti, ale i dospělé k pohybu se snaží také zdravotní pojišťovny. I letos řada z nich nabízí příspěvky na pohybové aktivity. Například u VZP mohou dospělí získat 500 korun na plavání, tenis, aerobic, badminton, pilates nebo třeba spinning. Děti mohou čerpat až tisícovku.

- Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) mělo v roce 2014 39 % světové populace nad 18 let nadváhu a 13 % obezitu.

- V období od roku 1980 do 2014 se globální výskyt obezity více než zdvojnásobil.

- Výskyt obezity je nejvyšší na americkém kontinentu, kde 34 % dospělých má nadváhu a obezitou trpí až 27 % dospělých. Nejmenší problémy s váhou mají lidé v jihovýchodní Asii.

- V Evropě má dle WHO nadváhu přes 35 % obyvatel, obezitou trpí 23 % Evropanů. Podle českých výzkumů je poměr v ČR podobný.