Pod Ještěd se už posedmé sjedou muzikanti a hudební příznivci na festival Benátská! Populární akce začne ve veseckém areálu ve čtvrtek ve tři hodiny odpoledne, potrvá až do nedělního rána.

Přípravy na festival jsou už v plném proudu. Vesecký rekreační a sportovní areál je pro běžné návštěvníky uzavřený už od pondělí a zavřeno bude mít kvůli úklidu i tři dny po skončení celého festivalu. „Veřejnosti bude v běžném režimu opět přístupný od 2. srpna,“ připomněla mluvčí města Jana Kodymová.

Dopravní podnik opět vypraví pro návštěvníky speciální festivalovou linku 41. Letošní novinkou a možná i komplikací je, že nebude vůbec zajíždět do samotného centra města, tedy na terminál ve Fügnerově ulici. Výchozí zastávka autobusů bude na Rybníčku v Tatranské ulici, autobus zastaví ještě před vlakovým nádražím. „Provoz linky začíná hodinu před začátkem programu a končí hodinu po ukončení programu daného dne. Autobus jezdí v intervalu 15 až 20 minut,“ informoval podnik na svých webových stránkách.

Festival přinese i dopravní komplikace, a to v podobě několika uzavřených ulic. Vozidla mimo dopravní obsluhy nebudou mít povolen vjezd na velkou část veseckého sídliště, konkrétně do ulic Vrbatova, Nad Sokolovnou, Kašparova, U Družiny, Nedbalova a U Libeny. Ulice Česká bude mezi kruhovým objezdem a ulicí Brunclíkova průjezdná jen jednosměrně. Informovala o tom policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Právě policisté se na Vesec v následujících dnech blíže zaměří. Vystřídá se jich zde zhruba 300, a to jak dopravních a pořádkových policistů, tak příslušníků cizinecké policie, psovodů či kriminalistů. Policisté využijí i speciální techniku, jako vozidlo s možností monitoringu nejen přes den, ale i v noční době. Budou se tak snažit předejít zejména krádežím.

Dopravní policie pak bude kontrolovat, zda řidiči neopouštějí festival pod vlivem alkoholu. „Řidiči budou moci využít i provedení orientační dechové zkoušky přímo u policistů na parkovišti před areálem,“ dodala Suchánková. Ještě před odjezdem si tak zkontrolují, zda jsou „čistí“.

Pořadatelé letos lákají třeba na Jarka Nohavicu, Bonnie Tyler nebo německou kapelu Guano Apes. Vstupenky jsou ještě v prodeji.