Zdravé, odolné a druhově rozmanité lesy už nejsou hudbou budoucnosti. V Libereckém kraji působí několik organizací, které zaměřily svou pozornost na obnovu lesních porostů. A jejich úsilí už nese ovoce.
Lesy v regionu teď budou bohatší o dalších 70 tisíc sazenic převážně buků, dubů a jedlí. Za projektem, který běží od roku 2015 a za tu dobu se podařilo vysázet přes 254 tisíc stromků, stojí Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody. „Zvyšování biodiverzity a výsadba druhově rozmanitých lesů patří v posledních letech společně s nápravou přirozeného vodního režimu k našim prioritám. Za tímto cílem tedy směrujeme většinu prostředků i energie,“ informoval ředitel nadace Ondřej Petrovský.
Pro letošní ročník vybrali dvanáct lokalit, kde jsou vlastníky lesů převážně obce či farnosti. Jedná se například o Rádlo, Rynoltice, Bílý Kostel či Hrádek nad Nisou. Aktuálně jsou v lesních školkách objednány vhodné dřeviny, k samotnému vysázení dojde na podzim. „V tomto ročním období mají sazenice lepší šanci se ujmout, a to hlavně díky vlhkosti,“ podotkl Petrovský.

Samotné výsadbě předchází stavba oplocenek, které budou chránit jedle a duby před poškozením zvěří. Právě přemnožená zvěř patří k velkému problému, který lesníky trápí. Býložravá zvěř okusuje pupeny, listy a výhonky mladých stromků, ohryzává kůru a samci parožím ničí jejich kmínky.
„Pokud se nepodaří založit budoucí lesy s pestrou druhovou skladbou, nebudou tyto lesy dostatečně odolné a hrozí jejich opětovný rozpad,“ zdůraznil odborný lesní hospodář Jan Duda s tím, že souhrnná hodnota nadměrného poškození lesa zvěří se pohybuje v řádu miliard korun ročně. Právě ochranná opatření jako oplocenky či natírání dřevin a sazenic repelenty proti okusu zvěří zvyšují finanční náklady na obnovu lesů. „Zemědělci, lesníci a myslivci by se měli vzájemně vnímat jako partneři se společným cílem. Základem řešení problému je snížení stavů zvěře na stavy rovnovážné, odpovídající úživnosti lesů,“ doplnil.
Jizerské hory musely v minulosti kvůli nešetrnému a nevhodnému hospodaření čelit ekologické katastrofě. Ta vedla k odlesnění více než 100 km čtverečních náhorních plošin. V současné době je situace mnohem lepší, ale stav se vrací k normálu velice pomalu. „Když porovnám odlesněné kopce Jizerských hor ještě v relativně nedávné minulosti, musí každý vnímat ten neuvěřitelný posun. Vyhráno však určitě není,“ řekl Petrovský.

Výsadbu nových stromů plánují i lesníci v Ralsku na Českolipsku. Ti hlásí úspěšný boj s kůrovcovou kalamitou. Vojenským lesům a statkům (VLS) ČR se podařilo snížit stavy kůrovce ve svých lesích téměř na polovinu. Letos plánuje být podnik stejně úspěšný a dostat kalamitu pod kontrolu. „Vloni jsme především na Brdech a v Ralsku, kam dorazila hlavní vlna kalamity, nasadili rozsáhlý a pestrý systém obranných opatření a zvýšili intenzitu vyhledávání a asanace napadených stromů,“ popsal situaci ředitel VLS Roman Vohradský.
Letos plánují pokračovat v nastoleném režimu. Mají připravená obranná opatření v podobě klasických i otrávených lapáků, feromonových lapačů či insekticidních sítí. I přes pokračující boj s kůrovcem chtějí navíc snížit objem těžeb a mezi priority patří i co nejrychlejší zalesnění lokalit novými a druhově pestrými porosty. „Kalamita výrazně změnila ráz krajiny, kde hospodaříme. Tato změna nám však paradoxně umožní daleko rychlejší přestavbu smrkových monokultur, aplikaci přírodě blízkých způsobů hospodaření a adaptaci lesů na probíhající klimatické změny,“ dodal Vohradský.