K dotaci město přihodí dalších 3,7 milionu ze svého rozpočtu a během letošního a příštího roku se škola dočká zbrusu nových sedlových střech, které nahradí v horské oblasti nevyhovující ploché střechy.

Druhá etapa celkové rekonstrukce školy za v součtu úctyhodných 146 milionů korun začne co nevidět. „V červnu už chceme stavět, aby se hlavní práce, které by jinak mohly ovlivnit výuku, vměstnaly do obobí letních prázdnin,“ řekl Deníku starosta Desné Marek Pieter.

Nové střechy, okna a zateplení

Během letošního a příštího roku se nových střech dočkají všechny pavilony kromě budovy A, kde se nacházejí centrální šatny. A nezůstane jen u toho. Vzhledem k havarijnímu stavu školy se město pustilo do shánění dotací na více frontách a loni uspělo v Operačním programu životní prostředí, díky čemuž bude moct o letošních prázdninách nechat školu zateplit a vyměnit okna. „Původní rozvody tepla, elektřiny i vody už jsou ve strašném stavu, radiátory praskají a okna začala vypadávat,“ shrnul před časem stav školy ředitel Stanislav Jirouš.

Třetí etapa? Bude záležet na dotacích

Kdy bude škola kompletně zrekonstruovaná, zatím není jasné, protože opět bude záležet na úspěšnosti města v dotačních řízeních. Kupříkladu loni se peníze získat nepodařilo. V poslední, třetí etapě je v plánu vestavba mateřské školy, rozvody a úprava zbylých částí školy.

Rozsáhlá rekonstrukce zastaralých školních budov začala v roce 2009 přestavbou pavilonu tělocvičny, který byl v nejhorším stavu. Dokončený byla v polovině loňského roku.

A proč tak obří rekosntrukce? Na objektu desenské školy se především začalo projevovat stáří. Škola vznikla v letech 1976 až 1977 a v posledních letech se začaly zvyšovat provozní náklady i investice do oprav. Řada materiálů použitých kdysi při výstavbě je nyní na prahu životnosti.