Řadoví policisté se ohrazují proti obvinění dvou svých kolegů, kteří v prosinci minulého roku jako první našli na Kořenově hledaného důchodce Ladislava Fleknu.

Oficiální verze hovoří o tom, že obvinění nepustili lékaře záchranné služby k tělu. Ladislav Flekna ale stále žil. Oba policisté byli obviněni z trestného činu maření úkolu veřejného činitele.

5. listopadu je Okresní soud v Jablonci osvobodil. „Policisté byli zproštěni trestního stíhání. Nebyla prokázána skutková podstata činu,“ sdělila Deníku Jana Brabcová, mluvčí Okresního soudu.

Co se ale na místě stalo podle řadových policistů? Je čtvrtého prosince dopoledne, pár stupňů pod nulou. Lesem postupuje rojnice, policisté hledají Ladislava Fleknu, který odešel z domova již 3. prosince. Později obvinění policisté kráčí skoro po cestě. U chaty objevují tělo.

„Ležel na břiše, měl díru v hlavě, byl omrzlý,“ popsal jeden z policistů. Spolu s kolegou nechtěl být jmenován, redakce Deníku jména zná.

Zasahující podávají vysílačkou zprávu operačnímu důstojníkovi, že našli pohřešovaného bez známek života a žádají o vyslání všech potřebných složek. Místo nálezu těla přebírá velitel zásahu.

„Ještě tam doktor nebyl a velitel poslal ty dva pryč. Jasně jsem viděl, že odcházejí směrem na Desnou,“ popsal jeden z policistů.

Lékař je na místě za chvíli. Někdo z policistů ho ale nechce pustit na místo. „To by si žádný praporčík neriskl. Musela to být šajba,“ uvedl další svědek případu.

Lékař se k tělu dostává až po skoro půlhodinovém naléhání na policisty. Doslova s hrůzou zjišťuje, že muž stále žije. Policisté, kteří tělo nalezli, již na místě nejsou více než půl hodiny.

Záchranáři muže ošetřili, napojili na dýchací přístroje a zahřáli. Poté ho transportovali do nemocnice, bohužel v sanitce zemřel.

O případ se začíná zajímat Inspekce Policie ČR. Podává návrh na trestní stíhání tří policistů. Obou nálezců těla a velitele zásahu. Návrh putuje na okresní zastupitelství Liberec. „Návrh na zahájení trestního stíhání na Okresní státní zastupitelství Liberec byl podán na podezřelé policisty již v lednu,“ uvedla Martina Lídlová, mluvčí Inspekce Policie ČR.

Pověřený zástupce však 23. března obviní jen dva policisty, nálezce těla. „Celý ten případ je už od začátku divný. Všichni víme, jak to na místě bylo. Oficiálně je ale všechno jinak,“ podivují se policisté.

Oba obžalovaní byli sice Okresním soudem v Jablonci obžaloby zproštěni, pachuť ale zůstala. V médiích se například objevily informace o tom, že se oba nálezci těla zhroutili a že jsou v péči psychologa.

„To ale nebyla pravda, oba normálně fungovali. Když jsme se jich ptali, kdy mají další sezení u psychologa, koukali na nás celí paf,“ popsal kolega obviněných policistů.

Rodina Fleknova měla možnost nahlédnout do všech dokumentů vyšetřování. „Máme pocit, že tady neselhal jednotlivec, ale kompletní systém. Táta se ztratil o půl šesté večer. Přijelo pár policistů a hledalo do deseti večer. Přitom jsme věděli, že je zle, že se ztratil,“ popsal Tomáš Flekna, syn zemřelého.

Rodina se podivila, že nebyl ihned nasazen pes nebo vrtulník s termovizí. „Prostě v deset přestali hledat a hotovo. Byl mráz a pěkné počasí. Stačilo jen využít všech možností a možná by bylo všechno jinak,“ doplnil Flekna. Vrtulník ale nebyl uvolněn.

Vinu polistům, kteří pana Fleknu našli, rodina nedává. „Asi bych si taky myslel, že je mrtvý, a to jsme viděli jen fotografie,“ popsal rodinný příslušník. Do akce byla nasazena i Horská služba. Podle rodiny pozdě.

Ladislav Flekna zemřel na kombinaci těžkého zranění a podchlazení. Tupou ranou měl rozraženu hlavu a poškozený mozek. Na místě ležel v mrazu možná šestnáct hodin.

Ani jeden z obou obviněných policistů nechce o případu mluvit. Bojí se problémů v práci. Boj o dobré jméno je stál rok nejistoty o pracovní místo, dobrou pověst a jejich náklady se vyšplhali na čtyřicet tisíc korun.

„A co dělá skutečný viník? Toho již nikdo k odpovědnosti nepopohání, neboť kde není žalobce, není ani soudce,“ stojí v textu, který stojí k případu na oficiálních stránkách Městské Policie Desná.

Ostatně, celý případ je na těchto stránkách dopodrobna popsán a má se objevit v Desenských novinách, je popsán i v diskusi pod článkem o osvobozujícím rozsudku pro obviněné policisty na stránkách Jabloneckého deníku ve stejném znění.

Najít pravého viníka se v tuto chvíli nepodařilo. Případ ale možná znovu otevře poškozená rodina.

„Zvažujeme trestní oznámení, už jenom z principu. Integrovaný záchranný systém přece funguje na nějakých postupech. Podle nás nebyly v tomto případě dodrženy,“ sdělil rodinný příslušník.

Popis případu:

Oznámení o pohřešovaném Ladislavu Fleknovi přijali policisté ve čtvrtek 3. prosince ve večerních hodinách s tím, že ztracený muž byl naposledy viděn ve čtvrtek odpoledne. Po zjištění možné trasy jeho pohybu se rozjelo pátrání. Pomoci měl i vrtulník, ten ale nakonec neodstartoval.

„Pátrání bylo bez výsledku ukončeno pozdě v noci s tím, že brzy ráno se v něm bude pokračovat,“ podotkla Ludmila Knopová, mluvčí jablonecké policie.

V pátek 4. prosince brzy ráno začala kriminální policie prověřovat okolí a místa, kam pohřešovaný chodil. V 10 hodin pak následovala velká pátrací akce za účasti Horské služby. Na základě nově získaných informací policisté zaměřili pozornost do jiného prostoru a u objektu jedné rekonstruované chaty poblíž Kořenova Ladislava Fleknu konečně nalezli.