Naprostou tmu zažijí v měsíci září obyvatelé Libereckého kraje. Z důvodu zcela unikátního měření vlivu umělých zdrojů tepla na světelné znečištění noční oblohy dojde v celém regionu k vypnutí veřejného osvětlení.

Do tmy se položí kraj hned dvakrát a pokaždé na jednu hodinu. Výsledkem snažení expertů bude podle místopředsedy Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení Jiřího Tesaře studie, která poslouží ke stanovení podmínek provozu světelných zdrojů s přihlédnutím k možným energetickým úsporám a škodlivému vlivu světla na biologické hodiny různých druhů hmyzu a živočichů.

„Naše výsledky budou moci v budoucnosti bezplatně využívat projektanti a uživatelé venkovního osvětlení. Vhodné budou také pro účastníky stavebních řízení, kteří se budou cítit venkovním světlem negativně ovlivněni,“ vysvětlil Deníku Jiří Tesař.

Světelné znečištění noční oblohy nad Libereckým krajem budou měřit odborníci na tuto problematiku ze čtyř různých míst. Z vrcholu Ještědu, hradu Bezděz, rozhledny na Kozákově a ze střechy krajského úřadu.

„Stanoviště nebyla vybrána náhodně. Jejich výběr trval asi tři měsíce. Hledali jsme totiž místa, odkud bude dostatečný rozhled na celý region,“ poznamenal Jiří Tesař.

Do unikátního měření, které se zřejmě zapíše i do Guinnessovy knihy rekordů, se kromě Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení a České společnosti pro osvětlování zapojí také odborníci z vysokých škol v Ostravě a Brně.

Důležitá bude také součinnost měst, obcí a složek integrovaného záchranného systému. Doposud totiž nikdo nic podobného nezkoušel.