Situace se opakuje každý rok. V sousedních Krkonoších existují místa, kde je sběr borůvek zakázaný i mimo první pásmo parku, kde se nesmějí borůvky trhat celoročně.

Pracovníci CHKO očekávají největší nápor v nejbližších dnech. „Problémy s devastací keříků řešíme každý rok, je to trvalý problém,“ řekl Jan Dolak ze Správy CHKO Jizerské hory.

Zakázat vstup do lesa nemohou

Jizerské hory mají situaci oproti Krkonoším těžší v tom, že půdu nevlastní. „Nemůžeme tak zakázat vstup do lesa. Máme ale strážce, kteří na pořádek v Jizerských horách dohlížejí,“ vysvětlil Dolak.V těchto dnech strážci situaci monitorují a zaměřují se právě na sběrače borůvek.

V Jizerských horách podle nich nejčastěji ničí přírodu při sběru lesních plodů turisté z Polska, a také zdejší sociálně slabší spoluobčané. Sbírají borůvky ve velkém množství pro další prodej. Lidé, kteří chtějí menší množství borůvek jen pro sebe, jsou podle správců neškodní. Velké skupiny lidí s hřebeny na borůvkové keře ale lesům výrazně škodí.

„Borůvkář ověnčený dvěma dvacetilitrovými kbelíky a na zádech s padesátilitrovým sudem to určitě nemá pro vlastní potřebu. Takové sběrače přímo na parkovištích čekají překupníci,“ popsal zkušenosti Ludvík Řičář, ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR v Liberci.

Nejvyšší pokuta: deset tisíc korun

Sběrači se vystavují riziku postihu, který dle závažnosti prohřešku může dosáhnout výše několika tisíc korun. „Pokud strážce odhalí někoho, kdo porušuje pravidla a nešetrně trhá borůvky a keříky devastuje, může ho vyzvat, aby svého jednání zanechal nebo mu může rovnou udělit pokutu,“ uvedl Jan Dolak. Většina případů však končí domluvou.

Nejednou už ale na území Jizerských hor padla i pokuta. „Loni jsme udělili několik blokových pokut. Lidé mohou za nešetrný sběr zaplatit až deset tisíc korun,“ sdělil Jan Dolak. Většina lidí strážce poslechne a devastování zanechá. Jsou ale i výjimky. „Minulý rok jsme tu měli i případ, kdy sběrač našeho strážce fyzicky napadl,“ podotkl Dolak.

Z borůvek vyrábějí žádané barvivo

Letos je situace ještě horší než v minulých letech. Sběrači přišli na nové využití plodů. „Podle našich zpráv sběrači začali borůvky prodávat na výrobu barviv, kde nevadí relativně vysoké příměsi zelené hmoty, natí a listí. Výsledkem je ještě větší devastace porostů,“ upozornil Jakub Kašpar, mluvčí ministerstva životního prostředí.

Poškozování keříků borůvky vadí z několika důvodů. Nešetrným sběrem lidé devastují porosty brusnice borůvky, čímž se snižuje potravní základna pro semenožravé ptáky a savce. Při rychlosti, jakou sběrači sbírají, dochází k otrhávání lístků, v krajním případě i vytrhávání celých keříků. Sběrači ničí i lokality výskytu zvláště chráněných druhů rostlin. „Vyšlapávají přístupové stezičky, čímž ničí vegetaci. Vrcholem pohrdání okolní přírodou pak je množství odpadků, které tu někteří zanechají,“ říká mluvčí Lesů České republiky Radek Drahný.

Letos pracovníci Lesů ČR společně se strážci Správy CHKO Jizerské hory a policisty připravují řadu preventivních akcí s cílem zabránit sběračům borůvek další devastaci Jizerských hor.