Projekt - Bezplatné dárcovství = bezpečná léčba našich pacientů

Na stoupající spotřebu krevních derivátů z plazmy získaných přístrojovými odběry a na „stárnoucí“ dárcovskou populaci zareagovalo vedení Krajské nemocnice v Liberci a Transfuzní oddělení vytvořením projektu s příznačným názvem: Bezpříspěvkové dárcovství – bezpečná léčba našich pacientů. Jeho cílem je jak zvýšení povědomí o nutnosti bezpříspěvkového dárcovství krve, tak i upoutání zájmu mladých lidí, ochotných darovat krev. Projekt bude realizován od 1. února 2008 a zahrnuje medializaci, náborové akce a motivační prvky pro dárce. Navazuje na dlouholetou kampaň TO KNL,a.s.

Koncept bezpříspěvkového dárcovství hraje klíčovou roli, neboť pouze dárce, který není motivován přímou finanční částkou, je z hlediska moderního pojetí považován za dárce bezpečného.

V České republice existuje sice 70 samostatně fungujících transfúzních oddělení a odběrových středisek, ale neexistuje systémová propagace. Přitom se problém nedostatku krevních derivátů může v budoucnu dotknout každého z nás - v průměru dostane každý občan za svůj život čtyřikrát krevní transfúzi a několikrát preparát vyrobený z krve!

Tranfúzní oddělení v Liberci je pracovištěm regionální úrovně, které dlouhodobě a bez problému zajišťuje hemoterapii v regionu. Zásobuje krví nejen svá oddělení, ale i nemocnice v Jablonci nad Nisou, Turnově, Frýdlantu, Tanvaldu, částečně i pokrývá potřebu Semil. "Na vysoké úrovni liberecké transfuzní služby se podílejí kvalitní registr dárců a dlouholetá tradice výhradně bezplatného dárcovství," poznamenala primářka MUDr. Renata Procházková s tím, že filozofie Tranfúzního oddělení vychází z požadavků Evropské unie na jakost transfuzních přípravků i ze zkušeností vyspělých zemí světa.
"Od dárců je v odběrovém sále odebírána krev, z níž se poté vyrábějí finální transfuzní přípravky s maximálně dosažitelnou úrovní bezpečnosti pro spotřebitele – pacienty. Implementací již prověřených výrobních procesů se naše stanice zařadila mezi špičková pracoviště v republice," uvedla primářka. Přímé napojení transfuzního oddělení na zdejší krajskou nemocnici, ale i na celou řadu zdravotnických zařízení v regionu, výrazným způsobem zvýšilo odbornou úroveň pracoviště.
Tranfźní oddělení registruje 4 696 dárců krve. Konkrétně za loňský rok provedlo celkem 10 958 odběrů, z toho 8 386 odběrů plné krve a 2 572 aferetických odběrů (různých složek krve). Veškeré odběry jsou bezpříspěvkové. Nejmladšímu dárci je 18 let a nejstarší se narodil v roce 1943.
Dárci s největším počtem bezplatných odběrů – 160 je 37 let.

„Potřebujeme dárce, který s námi spolupracuje a je tedy ochoten darovat tu složku krve, která naplňuje potřebu pacientů. Odběry plné krve se snižují, plazmu je třeba získávat přístrojovými odběry, a proto uvítáme zájem dárců o odběry plazmaferézou,“ uzavřela primářka Tranfúzního oddělení MUDr. Renata Procházková.