První ročník workshopu Týden nápadů, který již podruhé zrealizovala společnost Jablonex Group, zná své vítěze. Z třiceti studentů i zkušených designerů šanci na úspěch mělo devatenáct z nich. Hlavní cenu, a to stáž u módní návrhářky Beaty Rajské, získala za svoji kolekci šperků zkušená designérka Adéla Kodoňová.

„Tato kombinace šperků mě zaujala na první pohled, trochu mně však na nich vadí jejich nevyváženost materiálu,“ zhodnotila návrhářka Beata Rajská, která se stala předsedkyní hodnotící komise a zároveň patronkou Týdne nápadů.

Kdo se nacházel pod vítěznými šperky se porotci dozvěděli až při sobotním vyhlašování vítězů. Ocenění si zasloužili především studenti z Katedry designu Technické univerzity v Liberci. „Je to logické, kdyby nejlepší práce nabídli středoškoláci, ukázalo by se, že studium na vysoké škole není efektivní,“ řekla Beata Rajská.

Týdenní workshop měl za úkol prohloubit spolupráci mezi uměleckými školami a bižuterním průmyslem. „A nejen to, hledáme komerční využití a inovaci v tomto odvětví. Na to jsme také při hodnocení děl kladli velký důraz,“ zmínil hlavní designer společnosti Jablonex Group Jiří Šebesta.Beata Rajská ocenila za design navíc dvě studentky střední umělecké školy v Jablonci a v Železném Brodě. „Bohužel, u všech prací mně chyběl doprovodný materiál, který by řekl, co chtěl zhotovitel výrobkem či šperkem vyjádřit, proč měl zrovna tento nápad,“ zmínila Beata Rajská.

Z týdne nápadů vzešly například šperky na ples, ozdobné masážní prostředky, doplňky na svatbu, korálkové spodní prádlo, motýlí obraz a další.

Tento ročník nabídl i další cenu, a to účast na šperkařském veletrhu. Tuto cenu předal starosta města Petr Tulpa Martině Bartůňkové. „Již pracujeme na prohloubení spolupráce mezi bižuterním průmyslem a školami. Nyní chceme zapojit i město,“ konstatoval personální ředitel společnosti Jablonex Group Josef Klofec.

Výrobky jak studentů, tak designérů poputují například na veletrhy nebo budou použity pro reklamní účely.