Píše se rok 1784 a v malém podkrkonošském městečku se naposledy hrají Pašijové hry. Na jejich odkaz navazuje zdejší učitelský pomocník a tkadlec Jan Petruška. Po zhlédnutí Thámovy hry Břetislav a Jitka, které navštívil v Praze spolu s krejčím, zedníkem, hospodářem, ale především písmákem Františkem Vodseďálkem, začínají tvořit nejstarší kapitoly českého ochotnického divadla u nás.

Natrvalo tu zasadí semínko zájmu obyčejných lidí o divadlo. Dodnes se sem sjíždějí divadelní ochotníci. Amatérští herci, zpěváci i režiséři, kteří svou zálibu odvozují právě od slova amáte. Tedy milovat.

Uplynulou sobotu tady skončila národní přehlídka venkovských divadelních souborů Krakonošův divadelní podzim. Ve Vysokém nad Jizerou se konala už po čtyřicáté druhé. Inscenace, které se zde hrály, postoupily z deseti menších přehlídek Už tradičně předvedly to nejlepší z venkovské divadelní scény u nás.

„Nejen porota, ale i divadelní veřejnost konstatovala, že dramaturgie letošního ročníku předčila úroveň řady přehlídek minulých,“ uvedl v závěrečné řeči režisér a předseda poroty profesor František Laurin.

Podle něj bylo mimořádným počinem, a to i v rámci mnohem významnějších divadelních aktivit, že se tu představily hned čtyři české premiéry. Šlo o Součkovu adaptaci úspěšného amerického filmu Ptačí klec a Buchsteinerovy Hráče, drama Ona argentinské autorky Susany Torres Moliny a Zátiší s loutnou, které zastoupilo v premiérové řadě českou tvorbu.

Jak porotu, tak diváky upoutala i klasika v podobě Maryši. Za klasické představení lze už dnes považovat i pohádku pro dospělé z dílny Divadla Járy Cimrmana. Ocenění získala také inscenace známého souboru Divadla Klapý, které pro vysockou přehlídku nastudovalo Hrabalovy Taneční hodiny pro pokročilé, s řadou vynikajících hereckých výkonů.

Domácí soubor překvapil, když si pro letošní ročník připravil svérazně pojatou operetu Mam’zelle Nitouche. „S operetou si pohráli s opravdovou chutí, kterou přenášeli i do hlediště,“ zhodnotil domácí divadelníky režisér Laurin. O zájmu, kterému se vysocká přehlídka tradičně těší, nejlépe vypovídá fakt, že všechna představení jsou dopředu vyprodaná. Ocenila to i herečka Simona Stašová, která byla letošním hostem vysocké přehlídky.