Ježíš vstane z hrobu a tím zničí hřích i smrt. Takový je příběh pašijové hry, kterou sehrají ochotníci ze Železného Brodu s podporou přátel z Malé Skály a Turnova na Velký pátek. Navazují na jejich dlouholetou tradici. „Pašijové hry se v Železném Brodě hrály už v osmnáctém století. Tenkrát se na hře podílelo až sto padesát lidí,“ připomněla železnobrodská kronikářka Alena Kortanová.

Nově připravované představení pojali ochotníci trochu jinak. „Autor scénáře Tomáš Vůjtek napsal hru po svém, s rozhledem a humorem jemu vlastním. Hra je tak srozumitelná nejširší veřejnosti,“ vysvětlila jednatelka souboru a představitelka Máří Magdaleny Iva Chaloupková.

Ve hře se představí celkem dvaadvacet lidí. „Jsme skupina nadšenců z různých měst, s různými výkony,“ pousmál se režisér ze Semil Zdeněk Lindner. Se skupinou herců se mu pracovalo dobře. „Jsem kolektivní režisér, každý mohl přijít se svým nápadem, představení jsme tvořili společně,“ dodal Lindner.

Někteří ochotníci se věnují hraní už delší dobu, jiné čeká divadelní premiéra. „Žádné představení jsem doposud nehrál. Líbí se mi tradice pašijových her a také dobrá parta, proto jsem se rozhodl, že do toho půjdu,“ sdělil představitel Ježíše Pavel Homolka, kterého oslovili členové Studia Hamlet při náhodném setkání v hostinci.

Inscenaci, která podle Chaloupkové není jen o zmrtvýchvstání, ale především o naději, sehrají ochotníci na Velký pátek hned třikrát. V 11 hodin na farní zahradě kostela sv. Jakuba Většího v Železném Brodě, v 15 hodin na Boučkově statku na Malé Skále a v 19 hodin v Husově sboru v Turnově.

MICHAELA ČERNÁ