Na agresivní skútraře v nejvyšších českých horách, kteří ničí upravené běžkařské tratě, ohrožují bezpečnost lyžařů a poškozují horskou přírodu, od této zimy čekají častější kontroly a s tím spojené i tvrdé postihy. „V letošním roce se jednoznačně potvrdil trend, že ten problém se zvětšuje a zvětšuje,“ říká ředitel Svazku měst a obcí Krkonoše Michal Vávra.

Právě svazek ve spolupráci se Správou KRNAP, provozovateli skiareálů, policií a zdejšími samosprávami inicioval důraznější postup a řešení stále se zhoršující situace. „Během letošní zimy uděláme vše pro to, aby byli řidiči, porušující silniční zákon i zákon o ochraně přírody a krajiny, řádně potrestáni,“ upozorňuje předseda sdružení Jan Sobotka. Schůzka zástupců svazku, KRNAP a policie, kde se jednalo o užší spolupráci všech zainteresovaných stran, proběhla tuto středu ve Vrchlabí.

Společné hlídky
Strážci národního parku budou za asistence policistů provádět intenzivnější kontrolní akce než doposud. „Ve společných hlídkách budeme kontrolovat problematická místa, která jsou vytypována Krkonošským národním parkem,“ tvrdí mluvčí trutnovské policie Jiří Prouza. Ještě během letošní zimní sezony půjde o několik společných akcí, první se v těchto dnech už rozbíhají. „Důležitý je fakt, že zde bude několikerá kontrola,“ dodává mluvčí Správy KRNAP Alena Drahná.

Zadržet neukázněné řidiče a prokázat jim prohřešek podle policistů není snadné. „Veliký problém je anonymita těch jezdců. Sundávají si registrační značky, mají helmy, jsou velice rychlí a v terénu bývá velký problém je chytit,“ vysvětluje Prouza.

Až stotisícová pokuta
Pokud se řidiči skútrů a čtyřkolek pohybují v přísně chráněné I. zóně národního parku mimo značené zimní turistické stezky, strážci parku jim mohou na místě udělit blokovou pokutu až jeden tisíc korun. Ve správním řízení ale dopadení hříšníci můžou za porušení zákona o ochraně přírody a krajiny vyfasovat penále až 100 tisíc.

Podle ochranářů je problém také v tom, že neukáznění řidiči v horních partiích hor poškozují chráněné rostlinstvo. A to hlavně v místech, kde je slabší sněhová pokrývka. „Takzvané černé jezdce evidujeme na celém území Krkonoš a snažíme se řešit agresivní chování a nepovolené vjezdy především z hlediska bezpečnosti návštěvníků, z hlediska ochrany přírody, volně žijící zvěře a lesních porostů,“ říká Alena Drahná.

Skútraři ale musejí s případnými postihy počítat také při jízdě na zasněžených nebo zledovatělých komunikacích. Zde se mohou dostat do křížku se silničním zákonem a být sankcionováni bodovým systémem. „Řidič skútru musí splňovat veškerá kritéria jako řidič dopravního prostředku, tedy mít řidičský i technický průkaz, přilbu, ochranné pomůcky a registrační značku,“ vyjmenovává policejní mluvčí Jiří Prouza.