Magistrát na výzvu Libereckého kraje oslovil dobrovolníky, aby šili roušky a po telefonické dohodě je odnášeli na radnici. To samé platí třeba v Železném Brodě, Tanvaldu či Turnově. Liberecký kraj nařídil od úterý povinné nošení roušek nebo jiných pomůcek na veřejnosti. Roušek ani účinnějších respirátorů se přitom nedostává žádnou oficiální cestou, nejsou k dostání ani v internetových obchodech.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

„Nechceme čekat na dodávku slibovaných roušek od vlády, rozhodli jsme se proto podniknout své kroky vlastní cestou. Hledáme šikovné švadleny, kutily, maminky na mateřské, všechny, kteří jsou s dětmi doma a pracují z domova, aby pomohli Turnovu ušít roušky,“ vyzval starosta Turnova Tomáš Hocke. Dobrovolníci najdou bližší informace na webech obcí a měst.

Tajemník jabloneckého magistrátu Marek Řeháček vydal v úterý pokyn k minimalizaci počtu pracovníků na jednotlivých pracovištích. V budovách úřadu či v terénu zůstanou v nezbytném počtu pouze určení pracovníci.

„Především jde o pracovníky zapojené do krizového řízení, u vstupu do budov, pracovníky na telefonech pro vyřízení nejnutnějších záležitostí občanů, řídící pracovníky a ti, kdo řeší provoz úřadu. Dále zůstávají pracovníci řešící v terénu nutné investice, správu majetku města, nezbytnou sociální práci a podobně,“ přiblížil Řeháček. Toto opatření platí zatím do pondělí 23. března.

Jedna z nejrizikovějších skupin z hlediska přenosu koronaviru jsou bezdomovci. V Azylovém domě v jablonecké ulici Za Plynárnou, který provozuje organizace Naděje, uzavřeli jednu ze čtyř registrovaných sociálních služeb – nízkoprahové denní centrum.

Problém je i tady především v nedostatku ochranných pomůcek. „Nemáme jediný respirátor nebo obyčejnou roušku. Zaměstnanci jsou vystaveni nebezpečí, někteří se začínají bouřit, že bez ochranných pomůcek nechtějí s klienty přicházet do styku,“ sdělila oblastní ředitelka Naděje Milena Havrdová. Terénní pracovnice začaly šít samy roušky přímo na středisku i pro zaměstnance v ostatních službách.

Služby zavřeného nízkoprahového centra nahradili terénním programem, kdy terénní pracovník třikrát týdně v určený čas na předem určená místa rozváží potravinovou a hygienickou pomoc pro lidi, kteří zůstávají venku.

„Nemůžeme zamezit setkávání lidí v celém domě, služba pobytová nejde od ambulantní oddělit a primárně chceme zajistit péči pro ubytované, z nichž řada je v seniorském věku i zdravotně handicapovaná,“ dodala Havrdová.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník