„V uplynulých letech bylo odborníky jako nejvhodnější období pro očkování uváděno období říjen-listopad. Letos v souvislosti s pandemií chřipky a faktem, že v současné době se sezónní chripka A vyskytuje jen ojediněle a nikdo v současné chvíli neumí říci, jak bude situace vypadat v následujícím období, je odborníky doporučováno nechat se očkovat ještě i v současné době,“ upozorňuje Zuzana Balašová, tisková mluvčí Krajské hygienické stanice Liberec.

Očkování proti sezónní chřipce nahrávají podle jejích informací i další odborné důkazy o tom, že očkování proti sezónní chřipce může zmírnit nebo zcela ochránit proti chřipce způsobené virem Pandemic (H1N1) 2009.

V současné době ještě podle aktuálních čísel nedochází k výraznému navýšení onemocnění chřipkovými viry, alespoň v Libereckém kraji. Roste spíše počet nemocných s akutnímu respiračními chorobami.

V Libereckém kraji evidujeme ve 48. týdnu 144 onemocnění nemocemi podobnými chřipce na 100 000 obyvatel.

Nemocnost akutními respiračními infekcemi je 1793 nemocných na 100 000 obyvatel, což je pod úrovní celorepublikového pruměru a pod epidemickým prahem.

Stále platí, že epidemie prozatím postihla ze čtyř okresů pouze dva, a to Jablonecko a Semilsko.

„V současné době však nelze odhadnout, jak se bude epidemiologická situace dále vyvíjet, objeví-li se po Vánocích kromě viru chřipky Pandemic (H1N1) 2009, který cirkuluje v současné době, také viry sezónní chřipky A či B. Současná cirkulace pandemického a sezónních kmenu chřipky totiž predstavuje i riziko zkřížení těchto viru,“ upozorňuje tisková mluvčí Zuzana Balašová.

Jak je možné předcházet virózám poradil čtenářům deníku před časem liberecký praktický lékař Libor Maryško.

„Doporučuji každodenní pohyb na čerstvém vzduchu. Ideální podmínky pro procházky jsou v odpoledních hodinách, kdy se teploty vzduchu nepohybují pod bodem mrazu. Dále je samozřejmě důležitá vyvážená strava, bohatá na vitamíny, především bych doporučil konzumaci rajčat a brokolice,“ radí lékař.

Kromě toho pak dodal, že je rovněž vhodné požívat vitamín C s prodlouženým účinkem. Výbornou prevencí je také otužování organizmu, nejlépe chladnou vodou.

A jak se zachovat, když už člověk onemocní? „Rozhodně omezit pohybovou aktivitu. Nejvhodnější je klid na lůžku, dostatek tekutin a zvýšená vitaminizace. Z léků bych doporučil ty, které sráží teplotu, nejčastěji aplikovaný je Paralen a jeho deriváty, volně prodejné na trhu v různých formách. V současné době se již nepovažuje za vhodné užívat Acylpiryn, jako tomu bylo dříve,“ doporučuje Libor Maryško.