Ivan Moucha (* 15. června 1938) po absolvování Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze se věnoval průmyslovému designu.

V 70. a 80. letech se podílel například na designu průmyslových linek pro Kovofiniš Ledeč nad Sázavou nebo na vzhledu nové řady motocyklů Jawa.

Zlomem v bezpečnosti na silnici byla nová, bezpečnostní motocyklová přílba, kterou navrhl tak, aby chránila spánkovou část i týl hlavy.

Zvláštní kapitolou jeho práce jsou speciální patentované operační nástroje, které dodnes usnadňují práci lékařů při těžkých operačních zákrocích. Rozsah jeho práce byl neuvěřitelně široký.

Po roce 1990, kdy už většinu času trávil na Jablonecku v Jizerských horách, pomohl s designem výrobků tehdy začínající firmě Jablotron, která je dnes i díky jeho rukopisu významným světovým výrobcem elektroniky pro zabezpečení budov.

O spolupráci s Ivanem Mouchou říká Dalibor Dědek, ředitel Jablotronu: „Hledali jsme, kdo by nám navrhl originální vzhled pro detektory pohybu a pro venkovní sirénu. Oba tyto prvky jsou uživatelům nejvíc na očích a jejich vzhled výrazně ovlivňuje jejich rozhodování o nákupu. Pan Ivan Moucha pro nás navrhl tak dobrý design, že výrobky s jeho rukopisem dnes hlídají majetek lidí doslova po celém světě.“

Design Ivana Mouchy byl natolik povedený, že jej začali kopírovat i jiní výrobci. Výtvarník svým nadšeným tvůrčím přístupem pomohl firmě prorazit na světové trhy. „Patří mu dík všech našich zaměstnanců, ale i spokojených zákazníků,“ dodává Dalibor Dědek.

Poslední roky žil Ivan Moucha ve Smržovce a spoustu času věnoval Jizerským horám, procházkám i objevování jejich zapadlé historie. Odchodem Ivana Mouchy ztrácí český průmyslový design významnou osobnost.