O jejich dekontaminaci se postarali příslušníci libereckého 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany, kteří je vyčistili speciální směsí. V současně době jejich užívání nepředstavuje riziko pro zdraví a život posádky, zdravotníci se sanitkami ovšem jezdit už nemohou.

„Vzhledem k tomu, že v České republice neexistuje akreditovaná laboratoř, není možné získat oficiální certifikát k jejich návratu do zdravotnického systému,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro resort dopravy Jan Sviták.

O sanity projevily zájem Zdravotní ústav v Ústí nad Labem, semilský Český červený kříž a Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Krajští radní rozhodli o tom, že je dostanou darem.

Ilustrační foto.
Za výbuchem v areálu firmy Purum bylo podle znalců hrubé porušení předpisů

„Možností pro využití je celá řada. Vozidlo může být upraveno pro využití kynology, sanitky mohou po úpravách sloužit i jako hospodářské automobily či v rámci výcviků a školení,“ řekl mluvčí hasičů Jakub Sucharda. Hasiči získají do užívání Škodu Yeti a dvě sanity Mercedes-Benz Sprinter. Do Zdravotního ústavu zamíří Volkswagen Transporter a Český červený kříž v Semilech dostane Mercedes-Benz Sprinter.

„Využijeme ho pro převoz pacientů na vyšetření k lékařům a do nemocnice,“ dodal ředitel semilského Českého červeného kříže Petr Šmíd. Podle radního pro resort zdravotnictví Vladimíra Richtera činí zůstatková hodnota všech pěti sanit zhruba 3,7 milionu korun.

Zásah hasičů na Hamru na Jezeře, kde ve firmě, zabývající se likvidací nebezpečného odpadu, došlo při pracovní činnosti k úniku nebezpečných látek do ovzduší.
Za výbuch chemikálií v Hamru trest nepadne, podezřelý zemřel

Liberecká záchranka má aktuálně kompletní vozový park, takže jí dekontaminované vozy nebudou chybět. Jeho postupná obměna trvala tři roky. „Máme k dispozici 32 vozidel a ze silnic nezmizí ani ta stará. Budou nadále sloužit jako záložní,“ sdělil mluvčí záchranky Michael Georgiev.

Sanitky vyrazily k výbuchu chemikálií 19. listopadu 2019 dopoledne v provozovně úpravny odpadů a mezideponie nevyzrálého stabilizátoru v Hamru na Jezeře – Staré Lužici. Podle kriminalistů havárii v areálu firmy zavinil její zaměstnanec, který pracoval na úseku obsluhy úpravny. 63letý muž v inkriminovanou dobu nedodržel své pracovní povinnosti při vypouštění chemikálií do neutralizační jímky. Sám se nadýchal toxických látek a byl ve vážném stavu převezen do nemocnice, kde později zemřel. Policie případ kvůli smrti viníka nakonec odložila.