Objem vyvážených odpadků převyšuje požadavky, které si lidé předplatí. Mnohdy však za neutěšený stav stanoviště pro odpad sami majitelé nemohou.
Systém svozu odpadů z domácností zajištují Severočeské komunální služby a. s., jimž s úklidem kolem popelnic i na skládkách pomáhá šest zaměstnanců městského úřadu. Ani ti nedokážou bojovat proti větrným mlýnům.
Podle vyhlášky o odpadech musí každý majitel udržovat na pozemku pořádek. Mnoho lidí však odpadky vyhazuje anonymně v méně sledovaných místech. Tento problém lze řešit uzamykatelnými stanovišti, jak tomu je např. na křižovatce ulic Rýnovická a Liberecká či v ulici Mechová.
Navíc lidé nezměnili objemy nádob na směsný odpad od osmdesátých let, kdy byl objem odpadků nižší v řádech desítek procent. „I když hodně pomohlo třídění odpadu, stanoviště odpadů jsou silně poddimenzovaná,“ říká René Hybner z oddělení životního prostředí Městského úřadu Jablonce nad Nisou .
Objemy odpadů neustále rostou, za což může rozšiřující se sortiment obchodů a zvyšující se životní úroveň. Oddělení životního prostředí přitom nemá žádné nástroje na zvyšování objemů nádob na odpad. „ Můžeme vstoupit do jednání se soukromým subjektem a pokusit se o domluvu na zvýšení objemu nádob,“ dodává René Hybner.
Náklady za odvoz a likvidaci černých skládek, jak se dají dle René Hybnera nazývat i hromady odpadků kolem popelnic, přitom platí město společně se Severočeskými komunálními službami.
„Vadí mně to, doufám, že to nejde zase z našich kapes,“ říká Petr Hájek. Severočeské komunální služby na své náklady umístily dvacet tabulí zakazujících skládku.
Nejhorší situace je v obvodech ulic Pivovarské, Perlové nebo Boženy Němcové.