Odpadové hospodářství stojí město ročně více než 46 milionů korun, od obyvatel ale vybere výrazně méně, bezmála 28 milionů korun. Kolik přesně si obyvatelé v příštím roce připlatí, zatím není jasné.

„Služby v odpadovém hospodářství se snažíme neustále zlepšovat, a tím rostou postupně rok od roku i výdaje,“ přiblížila Barbora Šnytrová z oddělení správy veřejné zeleně jabloneckého magistrátu.

Město trápí takzvaní černí pasažéři. „V Jablonci je tolik popelnic, kolik lidí si je platí. Neplatiči pak plní popelnice poctivých lidí a do systému odpadového hospodářství nepřispívají ani korunu,“ zdůraznil Matek.

„Těchto neplatičů může být v Jablonci dle našich odhadů 20 až 30 procent. Nic je nenutí si popelnici přihlašovat a efektivní kontrola ze strany města v této oblasti je prakticky nemožná,“ konstatoval náměstek.

Mnohá kontejnerová stání v Jablonci jsou doslova zavalená odpadky. Na Vršku, Na Náspu, v Dlouhé. Všude tam a v mnoha dalších ulicích Jablonce je to týden co týden stejné. „U nás je stanoviště kontejnerů na tříděný odpad. Neukáznění lidé si zvykli přinášet i odpad z bytů. Je tu pořád nepořádek, odpadky sem nosí i ze vzdálených domů,“ popsal 52letý Karel, který bydlí v ulici Na Náspu.

Skoro deset let stejné ceny

„Ke zdražení nás vedou dva hlavní argumenty. Ceny za svoz odpadu pro obyvatele jsou od roku 2010 téměř stejné a nedošlo ani k jejich valorizaci. Náklady však každoročně rostou, za což mohou mimo jiné inflace, zvyšování cen energií a pohonných hmot a také zvýšení minimální mzdy,“ sdělil Štěpán Matek.

Město bude muset dle nového návrhu odpadového zákona zavést úhradu formou místních poplatků. Od roku 2021 má magistrát převzít administrativu odpadů od společnosti Severočeské komunální služby. Kvůli této změně bude muset magistrát nabrat šest nových pracovníků a zajišťovat si tuto agendu sám.

Existuje ještě jedna varianta řešení. Město by peníze za odpady vybíralo prostřednictvím zvýšené daně z nemovitosti. „Přes léto zvážíme všechna pro a proti, abychom na podzim měli jasno, kterou cestou se nakonec vydáme,“ doplnil Matek.

Změna názoru

Ceny za komunální odpad vzrostly naposledy 1. ledna 2017 o 8 procent. Nárůst byl cca 200 korun ročně. O kolik to bude příští rok, ještě není jasné. Změnu musí schválit zastupitelstvo. Ještě loni v prosinci přitom jablonečtí politici zdražení cen svozu odpadu odmítali. „I přes nárůst cen nepovažuji za přijatelné zvyšování úhrady pro občany, a proto ceny za odpady zůstanou zachovány,“ říkal sám Matek.

Město chce peníze, které vybere navíc, investovat do rozšíření služeb, nákupu popelnic, vybudování nových kontejnerových stání, zajištění úklidové služby a například častějšího mytí nádob na odpady.

V současné době se v Jablonci platí za svoz odpadu v průměru 600 korun na osobu ročně. V sousedním Liberci platí obyvatelé 492 korun za osobu a rok.