Devět měsíců po volbách jsou tu námluvy dvou nejsilnějších stran. ODS oznámila, že tento týden osloví zastupitele za ANO, zda by s nimi sestavilo novou jabloneckou „vládu“.

Má to ale háček. „Zásadním bodem jednání bude další setrvání Milana Kroupy na pozici primátora a jeho střet zájmů,“ sdělil předseda zastupitelského klubu ODS Miloš Vele.

Jednat je připraveno i ANO v čele s primátorem Milanem Kroupou. „Budeme jednat se všemi zastupitelskými kluby o jejich představě vedení města. Jednání se rozeběhnou rychle a bez podmínek. Nikdo tedy nemá nic jisté. Hnutí ANO je v každém případě připravené ve své práci pro město pokračovat,“ poznamenal primátor.

Kamera. Ilustrační foto.
Město Jablonec nad Nisou osleplo. Kamery vypnul sám primátor Milan Kroupa

Během posledního zasedání jablonečtí zastupitelé zrušili pozici uvolněného radního pro územní plánování a strategický rozvoj města, kterou zastával Petr Klápště, a odvolali ekonomického náměstka Štěpána Matka. I hlasy jabloneckých Starostů. „Budeme hledat nové schéma fungování vedení města. Starostové chtějí přispět k tomuto vývoji,“ sdělil zastupitel Petr Vobořil. „Je třeba vytvořit kompaktní a funkční městské vedení,“ doplnil ho kolega Petr Tulpa.

Starostové se nepláují zapojit

I když tři zastupitelé za Starosty hlasovali podle návrhů ANO a ODS, jejich krajský předseda a hejtman Libereckého kraje doporučuje, aby do rýsující se koalice ANO a ODS nevstupovali. „Nevidím důvod, abychom se stali součástí vedení města, které nebude chtít vyřešit spor se společností Grepa, který vedl ke konci koalice,“ řekl Martin Půta.

Sdružení Společně pro Jablonec se sice otřepává ze čtvrtečního debaklu, už nyní ale deklaruje, že kauzu, kterou spolu s Piráty začali jeho členové rozplétat, nechtějí nechat spát. „Samozřejmě se budeme nadále zajímat o jakýkoli střet zájmů. V případě Milana Kroupy jde přitom o střet zájmů obrovský,“ poznamenal odvolaný tajemník Štěpán Matek.

Primátor Jablonce Milan Kroupa.
Město Jablonec dluží primátorovi Milanu Kroupovi miliony

Piráti zatím setrvávají

V koalici s ANO zatím zůstali Piráti. Jak ale dlouho? To se uvidí zřejmě už tento týden, kdy proběhne schůze místního sdružení. „Piráti budou nadále spolupracovat s klubem Společně pro Jablonec na vyřešení nejasné situace ohledně kamerového systému,“ sdělili jablonečtí Piráti tisku.

Koaliční krize na jabloneckém magistrátu se naplno projevila ve čtvrtek minulého týdne. Zastupitelé za ANO spolu s hlasy dosud opoziční ODS a Starostů odvolali oba zástupce sdružení Společně pro Jablonec v Radě města. Oficiálním důvodem odvolání Petra Klápště a Štěpána Matka byla ekonomická náročnost prvního z postů a slabá pracovní výkonnost na postu druhém.

Podle zastupitelů za Společně pro Jablonec a Pirátů jde ale o zástupné problémy. Oba odvolaní politici se ze svých postů snažili rozkrýt střet zájmů primátora. Ten požaduje z pozice jednatele firmy Grepa Networks po městě úhradu za provoz kamerového systému a odpuštění věcných břemen v souvislosti se záměrem vytvoření metropolitní sítě. Celý problém vznikl za minulého vedení města, které reprezentuje Miloš Vele, dnes generální ředitel firmy Telmo, jež v průběhu let kamerový systém budovala a servisovala.

Dobrovolní hasiči z Haratic (části obce Plavy) si v sobotu 17. srpna připoměli již 130. výročí od založení sboru.
FOTO: Dobrovolní hasiči z Haratic slavili. Sbor existuje už sto třicet let