Nyní ale chtějí jablonečtí občanští demokraté Kroupu odvolat. Oznámil to předseda jejich zastupitelského klubu Miloš Vele. ODS k tomu vedly některé veřejné výroky primátora na jejich adresu.

Pro server libereckezpravy.cz primátor uvedl, že „celá situace pomáhá pouze návratu bývalé ODS k penězovodům, které tu léta existovaly“. Onou „situací“ myslí vyhrocený spor o jeho střet zájmů a další dílčí kauzy.

V úterý tohoto týdne přitom proběhla jednání mezi ODS a ANO o sestavení nové koalice. Kroupa na něm vznesl požadavek, aby nadále zastával funkci primátora nebo alespoň náměstka. „Tento požadavek jsme rezolutně odmítli a uvedli jsme, že Milan Kroupa nebude ani primátorem, ani radním, natož uvolněným,“ poznamenal za ODS místopředseda místního sdružení Jablonec Boris Pospíšil.

V dalším díle Jak jsme žili se podíváme na možnosti koupání na Jablonecku.
Jak jsme žili v Československu: Koupání na Jablonecku

To se v ANO nelíbí a z možné spolupráce s ODS couvá. „Společné hlasování v několika bodech na jednom zasedání zastupitelstva skutečně neznamená, že už je narýsovaná nová koalice,“ reagoval místopředseda jabloneckého ANO Stanislav Říha.

Kroupovo vyjádření je nicméně podle ODS zcela účelové s cílem stranu poškodit. „Chápeme ho jako způsob, jak se udržet na křesle primátora za každou cenu,“ vysvětlil Vele.

Za současného stavu je klub zastupitelů ODS připraven dát okamžitě podnět na svolání mimořádného zastupitelstva v co nejkratším termínu, jehož jediným bodem bude odvolání stávajícího primátora. „Vyzýváme primátora, pokud ví o nějakých nelegálních penězovodech na magistrátu města Jablonec, aby konal svou povinnost a podal trestní oznámení,“ stojí v prohlášení ODS.

I ostatní politické strany se přiklánějí k odvolání primátora. „My jako sdružení Společně pro Jablonec jsme v tomto konzistentní. Nesouhlasíme se setrváním Milana Kroupy v pozici primátora, případně ani náměstka primátora. Otázkou je, zda kvůli tomuto bodu zrovna hned svolávat mimořádné jednání zastupitelstva, spíše ne,“ sdělil za Společně pro Jablonec Petr Klápště.

Občanští demokraté mezitím představili svého kandidáta na post primátora. Je jím někdejší dlouholetý čelní představitel Jablonce Jiří Čeřovský.

STŘET ZÁJMŮ

Krize doutnala v jabloneckém zastupitelstvu už od podzimních voleb. Koalice ANO, Společně pro Jablonec a Pirátů neustále řešila střet zájmů Kroupy. Ten působí jako jednatel ve společnosti Grepa Networks, která provozuje městský kamerový systém a po městě požadovala miliony korun za tři roky jeho provozu.

Kroupa během nátlaku na své koaliční partnery vypnul nejprve část a poté i celý kamerový systém, čímž ohrozil bezpečí obyvatel města. Když ani poté nenašel v koalici podporu, po dohodě s dosud opozičními ODS a Starosty odvolali zastupitelé uvolněného radního pro participaci Petra Klápště a náměstka pro ekonomiku Štěpána Matka. Právě oni rozplétali kauzu fungování městského kamerového systému, během níž se objevila fakta, podle kterých položení optických kabelů společnosti není v souladu se zákony.

Kladení věnců ke vzpomínce na 21. srpen v Jablonci nad Nisou.
FOTO: 21. srpen 1968. Historickou událost připomněl v Jablonci i primátor Kroupa

Sdružení místních samospráv podalo na Milana Kroupu kvůli vypínání kamerového systému trestní oznámení pro možné vydírání, poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení.

Primátor kvůli krizi v jabloneckém zastupitelstvu nedorazil ani na klíčové jednání o rekonstrukci a prodloužení tramvajové linky do centra Jablonce mezi zástupce měst Jablonec, Liberec a Dopravního podniku měst Liberec a Jablonec. Požádal jen o trochu času, aby mohl v této záležitosti za Jablonec jednat někdo, kdo bude mít silný mandát.