„Vyslali jsme čtyřiadvacet mužů,“ doplnila mluvčí Věznice Rýnovice Monika Králová s tím, že všichni pomocníci jsou na práci „venku“ zvyklí.

Pracovali v lese, na stavbách a podle Králové pobyt venku pro ně není nic mimořádného. Pracovníci věznice zajišťují dozor a přepravu tam i zpět, každý večer se odsouzení vracejí nocovat do jabloneckých Rýnovic.

Jedná se o odsouzené, kteří splňují kritéria pro pracovní zařazení mimo věznici a jsou zařazeni do věznice s dozorem. „To znamená, že byli odsouzeni za méně závažné trestné činy,“ vysvětlila Králová. Všichni vybraní odsouzení pracují dobrovolně, bez nároku na odměnu.

Přestože Věznice Rýnovice patří k nejstřeženějším žalářům a požadavkem krizového štábu na pomoc při likvidaci následků povodní se dokázali vyrovnat. „Na přechodnou dobu k nám bylo eskortováno osmnáct vybraných odsouzených z Věznice Drahonice a Nové Sedlo,“ poznamenala mluvčí Věznice Rýnovice.

Odsouzení se v Heřmanicích podílejí zejména na likvidaci polomů, terénních úpravách a provádí výkopové či úklidové práce.