Menší invazivita, kratší pobyt v nemocnici a dřívější návrat do předoperační aktivity. Takové jsou výhody laparoskopických operací, které jablonečtí lékaři z oblasti urologie provádějí jako jediní ze severních Čech.

„Laparoskopické odstranění nadledviny pro nádor se u nás provádí laparoskopicky již řadu let. Výhodou především je, že se pacient vrací dříve do předoperační aktivity,“ uvedl primář Jaroslav Všetička, který byl hlavním operatérem při odstraňování nadledviny. Společně s lékařkou Markétou Matějkovou zavedli laparoskopicky do břicha sáček, zhoubný nádor do něj vložili a poté vytáhli zase ven.

Nadledvina společně s okolními tkáněmi pak putovala k histologickému rozboru na oddělení patologie v jablonecké nemocnici.
„Použití sáčku bylo důležité z hlediska nerozšíření nádorových buněk“ vysvětlila tisková mluvčí jablonecké nemocnice Petra Krajinová.
Primář Jaroslav Všetička také vysvětlil, že podobné operace se více v naší republice provádějí klasickým otevřeným způsobem. „To znamená provést deseti až patnácticentimetrový řez,“ upřesnil Všetička.

Odstranění nadledviny pro nádor trvalo lékařům včera necelou hodinu. Záleží však na schopnostech operatéra, kolik operací má již za sebou, jeho zkušenostech, a také na anatomických podmínkách konkrétního pacienta nebo jeho tělesné konstrukci.
Operace odstranění nadledviny jak pro nádor, tak pro hormonální aktivní činnost může i laparoskopicky trvat dvě a půl hodiny. Pobyt pacienta na lůžku v nemocnici po operaci je zpravidla tři až čtyři dny.

Odstranění nádoru nadledviny standardně laparoskopicky provádějí lékaři v jablonecké nemocnici jednou až dvakrát za měsíc.
Operatéři se jako každý den hned po první operaci nezastavili, čekala je hned další náročná operace, a to laparoskopická pyeloplastika. „Pacient má pouze jednu ledvinu, která je poškozena v důsledku zúženého úseku močovodu,“ vysvětlil problém Jaroslav Všetička.

Při resekcích ledvin pro nádor se používá radiofrekvenční generátor, který zde lékařům slouží zhruba rok. Jablonecká nemocnice provozuje laparoskopické operace již od roku 1991. K této metodě je potřeba velmi zdatný personál, který podle slov tiskové mluvčí nemocnice nepostrádá. V rámci vývoje medicíny se v říjnu bude konat celostátní urologická konference v Hradci Králové, kde se zvažuje přímý přenos živých operací ve spolupráci s profesorem Nagy Habibem z Londýna, který navštívil jabloneckou nemocnici v lednu loňského roku.