V pondělí začaly rozsáhlé výkopové práce v bezprostředním sousedství jabloneckého městského hřbitova v ulicích Na Roli, Hřbitovní, Stavbařů, Na Ostrohu a Polní. Stavbu si tu ale lidé „užívají“ už déle než měsíc, kdy začala stavba pavilonu intenzivní medicíny. „V životě to nepamatuji, takový kravál. Na stará kolena budu ještě skákat přes výkopy,“ popsala už dříve šestašedesátiletá paní Marta.

Není tak daleko od pravdy. „Rekonstruovat se bude plynovod, vodovod i kanalizace a ve výkopech budou pracovat čtyři různé firmy,“ poznamenala mluvčí magistrátu Markéta Hozová. Výkopové práce by měly být hotové do konce září, dokončení finálních povrchů komunikací je naplánováno na polovinu října letošního roku.

Výkopy zahájili plynaři v ulici Na Roli od věžáků za hřbitovem směrem na křižovatku se Hřbitovní. Zahájeny byly i práce v části ulice Stavbařů. Z druhé strany ulice Hřbitovní od restaurace U Andyho se začne pracovat na kanalizační a vodovodní síti. „Vypadá to tady jako někde v lomu. Jen doufám, že se dožiji toho, aby bylo vše hotové,“ poznamenal Jan Kolmý, který ulicí chodí na hřbitov.

Vzhledem k náročnosti celé stavby se budou každé dva týdny konat koordinační schůzky, kde se zástupci všech zhotovitelů dohodnou na podrobnostech dalšího postupu. „Situace je komplikovaná, ale snažili jsme se vše zkoordinovat tak, abychom dokázali předejít kolizním situacím. Věřím, že se vše podaří,“ popsal náměstek primátora Miloš Vele.

„Práce na inženýrských sítích si nezávisle plánují jednotliví správci a považuji za velké plus, že všichni mají vůli se domluvit tak, aby vše proběhlo hladce,“ doplnil Vele. Od července do konce září bude ulice Stavbařů pro dopravu zcela uzavřena. V ostatních popsaných ulicích budou dopravní omezení dočasná.

„Přístup pro pěší bude do objektů zajištěn, řidiči budou muset sledovat a respektovat dopravní značení. Stavební firmy budou obyvatele celé lokality o dopravních omezeních, která se týkají průjezdu a parkování, průběžně informovat,“ popsala Hozová. Autobusy MHD budou jezdit jako obvykle.

„Vzhledem k tomu, že vjezd ze Hřbitovní ulice do areálu nemocnice využívají vozidla stavby pavilonu intenzivní medicíny, žádáme všechny řidiče, aby sledovali a hlavně respektovali dopravní značení v celé oblasti,“ doplnil Vele.

Dopravní chaos tu bude trvat až do října, kdy ulice dostanou finální povrch. Pouze ve Hřbitovní ulici bude od křižovatky s Nemocniční po zadní vjezd do nemocnice položený pouze provizorní povrch, finální asfalt se zde bude dělat až v roce 2019 po dostavbě nemocničního pavilonu. Na příští rok je naplánovaná také výstavba chodníku.

Omezení provází i výstavba nemocničního pavilonu, kam technika najíždí právě z Hřbitovní. „Z bezpečnostních důvodů není možné po celou dobu stavby procházet po stezce pro pěší v zadní části areálu nemocnice vedle Hřbitovní ulice,“ sdělila mluvčí nemocnice Petra Hybnerová.