Usměvavého mladého praporčíka Miroslava Soukupa z policejního obvodního oddělení v jabloneckém Mšeně mají místní rádi. Vždyť se mu v loňském roce povedlo „vyčistit“ les na okraji města. Teď se stal nejlepším okrskářem Libereckého kraje za loňský rok.

„Svůj titul získal díky tomu, že se mu v roce 2019 podařilo zmonitorovat osoby bez domova a vykázat je z problematických oblastí,“ uvedla policejní mluvčí Dagmar Sochorová. Dokonce zajistil, že les, který bezdomovci znečistili, také uklidili.

„Byl to mladý pár, měli tam postavené dva stany. Vedle nich hromada odpadků. Stěžovali si na to obyvatelé, kteří kolem chodili po zdejších pěšinách, ale třeba i lesníci,“ vylíčil Soukup.

Jablonecká ulice V Aleji na snímku z 30. května.
Další dva roky. Práce v jablonecké ulici V Aleji ještě nekončí

Mladý policista za párem chodil, upozorňoval ho a nakonec mu dal ultimátum. „Nakonec se odstěhovali a ještě předtím nepořádek zlikvidovali. Dnes je to místo úplně čisté a klidné,“ popsal policista.

U policie slouží šestým rokem a je to jeho první zaměstnání, okrskáře ve Mšeně dělá čtyři roky. „A doufám, že tady ještě nějaký ten pátek pobudu,“ dodal.

Lidé ho zastavují na ulicích, ale mnohdy zajdou i do služebny, kterou sdílí ve zdejším domě s pečovatelskou službou s okrskářem Městské policie Jablonec Lubošem Nigrinem. „Právě na něm vidím, jak ho lidé znají. V době, kdy máme úřední hodiny, k nám chodí lidé postěžovat si na špatné parkování v místě, mnohdy ale jen na kus řeči,“ přiblížil praporčík.

Ocenění Okrskář roku Libereckého kraje za rok 2019 pro něj moc znamená. „Znamená prestiž pro celé naše oddělení ve Mšeně, protože to není jen má zásluha,“ tvrdí.

Význam své profese chápe v navození důvěry u občanů. Jejich znalost přináší okrskáři studnici informací, které lze následně použít pro samotný výkon služby či zlepšení činnosti v okrsku.

K policii Soukup nastoupil v roce 2014 s tím, že to zkusí. Coby člen Sboru dobrovolných hasičů v Desné má totiž k uniformám blízko. „Hasičiny jsem zažil dost, byla potřeba změna. Práce policisty mne dodnes baví a naplňuje, jakkoli to zní pateticky,“ nechal se slyšet.

Titul Okrskář roku získal i za to, že se mu podařilo aktualizovat a rozšířit seznam domovních důvěrníků a jejich kontaktů. „Mezi další zásluhy patří rozšíření projektu Zabezpečte se mezi důvěrníky a širší veřejnost. V neposlední řadě se z velké části věnoval i preventivní činnosti v oblasti krádeží věcí z vozidel,“ popsal náměstek krajského policejního ředitele Ondřej Musil.

Město Tanvald ve spolupráci s Horolezeckým oddílem TJ Jiskry Tanvald vybudovalo ve sportovní hale na Výšině novou horolezeckou stěnu.
FOTO: V Tanvaldě slavnostně otevřeli novou horolezeckou stěnu

Cílem soutěže Okrskář roku Libereckého kraje je snaha o intenzivnější kontakt s občany přímo v terénu. „Pocit bezpečí je pro občany velmi důležitý, i když je to hodnota velmi těžko měřitelná. A pokud jsou lidé, kteří ten pocit veřejnosti přináší a dokážou účinně působit i preventivně, je správné je ocenit,“ podotkl primátor Jablonce Jiří Čeřovský, který mladému policistovi předal za město malý dar.

„Jsem členem laické části soutěžní komise, která jednotlivé adepty na okrskáře roku hodnotí. Rok od roku vidíme jejich stoupající úroveň, ať už jde o jazykové znalosti, schopnost komunikovat s veřejností či prezentovat svou práci. Zajímavé je i porovnávat způsob práce, kdy okrsek tvoří sídliště nebo spíše vesnický charakter území,“ doplnil tajemník jabloneckého magistrátu Marek Řeháček.

Soutěž Okrskář roku Libereckého kraje vyhrál poprvé za šest let její existence policista z Jablonce. Klání pořádá Odbor služby pořádkové policie Libereckého kraje. Kromě Jižní Moravy tento projekt nikde jinde v České republice není.