První služebnu a zároveň kontaktní centrum strážníka – okrskáře otevřeli ve středu v Rýnovicích. Stejná služebna bude postupem času v každém ze sedmi městských okrsků, kde operuje strážník městské policie, který má danou oblast na starost. Takzvaní okrskáři by tak měli být občanům a jejich problémům ještě blíž. Ředitele jablonecké Městské policie Jiřího Rulce jsme se zeptali na to, co je vlastně náplní práce okrskářů, a proč jsou tak významní.

Jaká je náplň práce strážníka – okrskáře?
Působí na “svém“ území, kde má za úkol dokonale se seznámit s prostředím a s problémy místních lidí. Okrskář má kontakty na všechny školy, firmy a instituce a sám je v přímém kontaktu s místními lidmi, kteří se na něj mohou obracet se svými problémy. Díky kontaktnímu centru bude vzájemná provázanost ještě větší.

Jaké typy problémů vlastně okrskář řeší?
Lokální problémy, které se týkají života v dané lokalitě. Řeší skryté činnosti, které se běžně odhalují jen obtížně, jako například kdo poškozuje věci v parcích, kdo neuklízí po svém psovi, nebo kdo se skrývá za různými výtržnostmi, které se stále opakují.

V čem vidíte hlavní výhody práce okrskářů?
Hlavní výhoda je v tom, že okrskáři jsou velmi blízko lidem a občané vědí, že se s žádostí o pomoc obracejí na člověka, který zná zdejší prostředí. Okrskář je lidem bližší a snáz si tím získá jejich důvěru. Proto například občan řekne okrskáři něco, co by standardně na městskou policii neohlásil.

Na služebně v Rýnovicích, stejně jako v brzké době na dalších služebnách na území Jablonce, bude okrskář lidem k dispozici vždy ve středu ve stanoveném čase od šestnácti do sedmnácti hodin. Co ale po zbytek týdne?
Okrskář bude na svém území operovat celý týden. Tento konkrétní čas je stanovený proto, že v tuto dobu se občané mohou spolehnout, že bude okrskář na služebně. V jiné době bude k dispozici na telefonu nebo na mailu. Kontakty na jednotlivé okrskáře naleznou občané na webových stránkách města.

Na každé ze služeben okrskáře bude k dispozici také státní policista. Proč tomu tak je?
Součinnost se státní policií je nezbytná. Některé případy totiž musí řešit státní policie.